Mechanically exfoliated single and multilayer graphene sheets and graphene field effect transistor
Mekanik soyma yöntemi ile üretilmiş tek ve çok tabakalı grafen yaprakları ve grafen temelli alan etkili transistör
- Tez No: 255904
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ORAL, PROF. DR. LEVENT KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Graphene is single layer of graphite sheet; one atom thicksp2-bonded carbon atoms organized on a plane. It has extremelyinteresting electrical properties, which offers various applicationsin a number of nanometer scale devices, potentially operating athigh frequency ranges. Mechanically exfoliated single and multilayergraphene sheets are prepared on (100) oriented silicon wafers with300nm thermal oxide. These graphene layers are characterized by opticalmicroscopy, Atomic Force Microscopy (AFM) and Raman Spectroscopy. Agraphene field effect transistor is fabricated on a 35x9 µm graphenesheet by manually applying the drain and source contacts using silver paint andusing the silicon substrate asbackgate. In this thesis, the production methods, characterizationmethods and electrical properties of graphene are investigated.
Özet (Çeviri)
sp2 bağı ile birbirlerine bağlı karbon atomlarının oluşturduğutek atomik katmanlı tabakaya grafen denir. Grafenin sahipolduğu olağan üstü elektriksel özellikleri nanometre mertebesindeçok geniş bir frekans aralığında çalışan bir çok aygıtın yapımı içinelverişlidir. Mekanik soyma yöntemi ile üretilmiş tek ve çok katmanlıgrafen tabakaları, üzeri 300 nm termal oksit kaplı silisyum (100) alttaşıüzerine aktarılmış ve optik mikroskop, Atomik Kuvvet Mikroskobu (AKM) veRaman Spekroskopisi ile karakterize edilmiştir. Boyutları 35x9 µm olangrafen tabakasından gümüş boya kullanılarak el ile akaç ve kaynak bağlantılarıyapılarak grafen alan etkili transistör üretilmiştir. Bu tezde grafenin üretimve karakterizasyon yöntemleri ile elektriksel özellikleri incelenmiştir.