Estimating the isometric pinch strength distribution of the population of Turkey
Türkiye nüfusunun statik parmak kavrama kuvveti dağılımının tahminlemesi
- Tez No: 255913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ülkeler arası farklılıklar gösteren insan kas kuvveti standartları, verimli ve güvenli iş ve ürün tasarımı ve klinik amaçlar için önemlidir. Bir ilk olan bu çalışmada, Türkiye nüfusunun statik parmak kavrama kuvvet standartları belirlenmiştir. Bu çalışmanın ana amacı, sağlıklı yetişkin Türkiye nüfusunun maksimum statik parmak kavrama kuvvetini cinsiyet, yaş, meslek ve birkaç antropometrik özelliklere göre istatitiksel olarak hesaplamaktı. Çalışmanın bir başka amacı da, vücut pozisyonunun (oturarak veya ayakta) parmak kavrama kuvveti üzerindeki etkisini araştırmaktı. Bu amaçla, çalışmada 223 sağlıklı gönüllü katılımcı yer aldı. Çalışma hem laboratuvar hem de saha çalışmalarını içerdi. Hesaplanan maksimum statik parmak kavrama kuvveti türleri şunlardı: her iki cinsiyet için yanal parmak kavrama, üçlü parmak kavrama ve yassı parmak ucu kavrama; ve sadece erkekler için parmak ucu kavrama kuvveti. Buna ek olarak, maksimum statik el kavrama kuvveti, kilo, boy, önkol çevresi, yumruk çevresi ve önkol-el uzunluğu ölçüldü. Sonuçlara göre, hesaplanan maksimum parmak kavrama kuvvetleri (oturma pozisyonda baskın el için) erkek ve bayanlarda kg-kuvet olarak sırasıyla şöyledir: 11 ve 7.7 (yanal parmak), 9.9 ve 7 (üçlü parmak), 7.8 ve 5.4 (yassı parmak ucu), ve 7 (erkekler için parmak ucu kuvveti). Genel toplamda, parmak kavrama kuvveti erkeklerde 40-49 yaşları arasında maksimuma erişmektedir, bayanlarda ise 18-59 yaşları arasında hemen hemen sabit kalmaktadır. 60 yaşından sonra her iki cinsiyet için de keskin bir düşüş yaşanmaktadır. Ağır fiziki işlerde çalışanlar her yaş grubunda en güçlü idi. Baskın el, baskın olmayan ele göre önemli şekilde güçlüydü. Ayrıca, test edilen vücut pozisyonlarının parmak kavrama kuvvetleri üzerinde önemli bir etkisi olmadığı görüldü. Türkiye nüfusunun parmak kavrama kuvveti kapasitesi Amerika nüfusu ile benzer, Çin nüfusundan ise kuvvetli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Strength norms, which show cross-national variations, are important for the design of productive and safe mechanical human work and product, and clinical purposes. Through this first-ever study, the pinch strength norms of the population of Turkey are established. The main objective of this study was to estimate the maximum voluntary isometric pinch strength distribution of healthy adult population of Turkey related to gender, age, occupation, and several anthropmetric characteristics. Another objective of the study was to investigate the effects of body posture (sitting and standing) on pinch strength. For the purpose, a sample of 223 healthy volunteer participants was recruited. The study involved both laboratory and field studies. The estimated maximum voluntary isometric pinch strength types were: lateral (key) pinch, three-jaw chuck pinch and pulp pinch for both genders and tip pinch strength for males only. In addition, maximum isometric power grip strength and a number of anthropometric measurements such as weight, height, circumference of forearm, circumference of fist and forearm-hand length were measured. The results indicate that the estimated maximum mean pinch strength values for dominant hand corresponding to seated posture for males and females, respectively in kgf are: 11 and 7.7 (lateral), 9.9 and 7 (chuck), 7.8 and 5.4 (pulp), and 7 for tip pinch for males. For all three matching pinch strengths, female strengths are about 70% of male strengths. Overall, pinch strength capacity reaches its maximum at about 40-49 year age range for males and stays stable at 18-59 year age range for females. After age 60 a dramatic decrease occurs for both genders. Manual worker group was the strongest in all age groups. Dominant hand was significantly stronger than non-dominant hand. On the other hand, the tested posture did not have any significant effect on pinch strength. Pinch strength capacity of the population of Turkey is found similar to the USA population and stronger than Chinese population.