Preparation and analysis of biodegradable dendritic macromolecules for enhanced tumor accumulation
Geliştirilmiş tümör birikimine sahip biyobozunur dendritik makromoleküllerin hazırlanması ve analizi
- Tez No: 410492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kanser tedavisinde en önemli sorun, kullanılan ilaçların yan etkilerinin çok olmasıdır. Bu ilaçlar kanser hücrelerini öldürmekle beraber, sağlıklı hücrelere de zarar vermektedirler. Bu ilaçların yan etkilerini azaltmak, vücutta kalma sürelerini uzatmak ve hidrofobik yapılarının suda çözünürlüklerini arttırmak için ilaç molekülleri polimerik yapılara yüklenebilmektedir. Dendrimerlerden oluşan miseller kullanılarak hedeflenen bölgeye yapılan ilaç teslimi etkili bir yoldur. Misel çekirdeklerinin hidrofobik ortam olmaları nedeniyle, suda çözünmeyen ilaçlar kolay çözünür hale getirilebilir ve istenilen hedeflere teslimat için yüklenebilirler. Bu tezde, atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) üzerinden sentezlenen, furan korumalı maleimit ile fonksiyonlandırılmış farklı jenerasyonlu p(DEGMEMA) polimeri ile odak noktasında antrasen içeren, birinci ve ikinci jenerasyona sahip asetal dendronların Diels - Alder reaksiyonu ile oluşturdukları yeni polimer dendron konjugatları kullanılarak çeşitli misel yapıları elde edilmiştir. Ayrıca, misel stabiliteleri floresan spektroskopisi ve dinamik ışık saçılımı (DLS) aracılığı ile ölçülmüştür. Bu misellerin, tıbbi kullanım için uygun olan en az 200 nm boyutunda oldukları bulunmuştur. Şişirme çalışmalarında, dendron-polimer konjuge misellerin THF gibi bir organik çözücü ilavesi altında, polimerin kendisi ile oluşan misellerden daha dayanıklı oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important problem in cancer treatment is that many of the side effects of drugs used. While these drugs kill cancer cells, they also damage healthy cells. To reduce the side effects of these drugs, to extend the time the drug molecules stay in the body and to increase the water solubility of drugs which are hydrophobic in their nature, they can be loaded into polymeric structures. Drug delivery using micelles which are composed of dendrimers is an effective way of delivering drugs to their targets. Due to the hydrophobic environment of the core of micelles, water insoluble drugs can easily be solubilized and thus loaded for delivery at the required targets. In this thesis, several micellar structures were obtained using novel polymer-dendron conjugates synthesized via Diels-Alder ―Click‖ reaction by utilizing furan-protected maleimide functionalized p(DEGMEMA) polymers with different generations synthesized via atom transfer radical polymerization (ATRP) and acetal dendrons of first and second generations containing anthracene unit at their focal point. Also, micellar stabilities were measured via fluorescence spectroscopy and dynamic light scattering (DLS). Sizes of these micelles were found to be less than 200 nm, a size suitable for drug delivery uses. In swelling studies, observed that dendronpolymer conjugate based micelles were highly stable rather than micelles formed from polymer itself under the addition an organic solvent, such as THF.