A scheduling problem in copper wire industry
Bakır tel endüstrisinde bir çizelgeleme problemi
  1. Tez No: 255914
  2. Yazar: NOYAN ZÜMBÜLCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışması, bakır-tel endüstrisinde belirlenen amaç fonksiyonunu minimize etmek hedefiyle sıra bağımlı hazırlık sürelerini dikkate alan iki seviyeli, bağımsız parallel makine problemini içermektedir. Bu çalışmada belirtilen konu, Erbakır Elektrolit'teki gerçek hayat probleminden türetilmiştir. Sektöre özgü parametreleri, karar değişkenlerini ve kısıtları içeren problemin matematiksel gösterimi de bu çalışma içerisinde yer almaktadır. Sunulan problem lineer olmayan kısıtlar içermesi ve yüksek sayıda makine-iş kombinasyonuna sahip olması gibi nedenlerle NP-Zor olarak nitelenmektedir. Bu sebeple bir sezgisel algoritma tasarlanmış, bu algoritma gerçek hayattaki datalar ile test edilmiştir. Önerilen sezgisel algoritma, şirketin canlı sisteminde SAP'nin dahili yazılım dili olan ABAP ile kodlanmıştır. Sezgisel algoritma, Erbakır için gerçek hayatta planlanması en zor olan iki aşamayı içermektedir. Birinci bölümde, problemin ilk aşamasındaki özel kısıtlar da düşünülerek elde edilmiş olan çözümü baz alacak şekilde simulated annealing tekniği uygulanmıştır. Simulated annealing yaklaşımında kullanılacak olan parametreler bir set veri ve pek çok test çalıştırması sonucunda belirlenmiştir. İkinci bölümde ise, problemin ikinci aşaması, ilk aşamadaki sonucu girdi kabul edecek şekilde geliştirilen bir sezgisel yöntem yardımı ile çözülmüştür. Sezgisel yöntemler, iki set gerçek veri ile test edilmiş ve planlamacının sistemdeki planı ile karşılaştırılmıştır. Önerilen sezgisel yöntemin sonuçları, bu plandan daha başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the problem of scheduling jobs on two stage unrelated parallel machines with job sequence dependent setup times so as to minimize the defined objective function in copper-wire industry. The study of the problem stemmed from a real copper-wire manufacturer company, Erbakır Elektrolit. The mathematical representation of the problem considering the industry specific parameters, decision variables and constraints is presented. Since the presented problem is NP-hard due to several factors, a heuristic algorithm is proposed and tested with real life data sets. The proposed heuristic algorithm is coded in company?s live system using SAP?s internal programming language ABAP. The heuristic is composed of two stages, which are most difficult to schedule in Erbakır Elektrolit in real life. At first stage, simulated annealing technique is implemented after identifying an initial solution which also considers the properties of the problem. Parameters of the simulated annealing approach are tuned with one set of data and several test runs. At the second phase, the second stage of the problem is solved again with another heuristic approach given the input of the solution in the first stage. Heuristics are run with two sets of comparison data and the results are compared with the planners plan in the system. Results of the proposed heuristic overcome the result of the planner.