The effects of geosynthetics on mitigation of rutting in flexible pavements
Esnek üstyapılarda geosentetiklerin kullanımının tekerlek izi oluşumunun azaltımına etkisi
- Tez No: 255915
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Asfalt beton yol üstyapılarıyla bağdaştırılmış önemli problemlerden biri tekerlek izinde oturmadır. Bu olgu genellikle yüke bağlı sebeplerden, uygun olmayan karışım dizaynından ve sıcak asfaltın yetersiz bir şekilde kompaksionundan kaynaklanan tekerlek izlerindeki yüzey çökmesidir. Bozulmaları engellemek ve asfalt yolların kaplama tabakasındaki kalıcı deformasyonları azaltmak için, son yıllarda kullanılan teknikleren biri; geosentetik ürünlerin yol kaplaması içine yerleştirilerek tekerlek izi oluşumunun engellenmesidir. Bu tezin amacı, asphalt beton üstyapılarda oluşan tekerlek izlerinin azaltılması için geosentetik ile güçlendirme uygulamalarının faydalarını araştırmaktır. Bu çalışmada geogridler, tekstiller veya kompozitler geosentetik anlamında kullanılmaktadır. Geosentetik malzemenin varolan, kullanımda olan bir yol üstyapısında (esnek, rijit ya da kompozit) bir asfalt astarın (yapıştırıcı) kullanımı ve ardından tanımlanmış bir kalınlıkta Sıcak Karışım Asfalt'ın serilmesi tavsiye edilen uygulama prosedürüdür.Tekerlek izi derinlik ölçümleri uygun bir Hamburg tipi Tekerlek izi test cihazı ile yapılacaktır. Hamburg tekerlek izi test cihazı, tekerlek izi oluşumu ile nem tahribatını kombine etkilerini, ısıtılmış suya konmuş asfalt betonu numunesinin üzerinde lastik kaplamalı tekerlek geçirerek ölçmektedir.Sonuç olarak, tekerlek izinde oturma, yol kaplamasının bozulmasına yol açan ana sorunlardan biri olup, asfaltın muhtevasındaki malzemelerin çoğunda oluşan kalıcı bozulma şekil değiştirme ölçümleri ile simüle edilmesi ve ölçülmesi zor olan bir problemdir. Bu çalışmanın amacı asfalt beton yollardaki tekerlek izlerinin azaltımasında geosentetik malzemenin etkinliğini araştırmaktır.Bu çalışmanın güncel bilgiye beklenen katkısı, yeni labaratuvar çalışmalarını yapıp sunmak, sonuçların asfalt beton tabakalarında tekerlek izi oluşumunun daha iyi anlaşılmasınını sağlanması ve geosentetik güçlendirmesi ile bu etkinin azaltılmasıdır. Bu çalışmanın amacı, asfalt beton yollarda tekerlek izi oluşumunda dayanımındaki artışta, güçlendirme olarak geosentetik uygulamasının etkileri üzerinde çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
One of the more important problems associated with asphalt concrete pavements is rutting. This phenomenon is mostly illustrated as a surface depression in the wheel paths due to load-induced conditions as well as improper mix design or insufficient compaction of hot-mix asphalt (HMA). Some of the latest techniques for mitigating the severity and/or decreasing of permanent deformations on asphalt concrete pavements, in other words, preventing the occurrences of wheel path ruts include incorporating geosynthetic products into pavement structure. The purpose of this thesis is to study the benefits of applying geosynthetic reinforcement for rutting mitigation in asphalt concrete pavements. Geosynthetics are referred to herein as geogrids, fabrics, or composites. The procedure suggests installing the geosynthetic material in an existing, in-service flexible pavement with an asphalt tack coat and then overlaying with a speci ? ed thickness of HMA.Rut depth measurements will be taken from a ?Wheel Tracking? test using an available Hamburg Wheel Tracking Device (HWTD). The HWTD measures the combined effects of rutting and moisture damage by rolling a rubber coated wheel across the surface of an asphalt concrete specimen that is immersed in heated water.As a conclusion, Rutting is one of the main distress types to lead to pavement failure and is difficult to track and simulate with deformation/strain measurements in majority of materials of asphalt concrete. The purpose of this research study is to investigate the effectiveness of geosynthetics in mitigation of rutting in asphalt concrete pavements. Moreover, making a cost effective analysis of geosynthetic reinforced flexible or composite pavements with comparisons either included unreinforced pavements.The expected contribution of this study to the state of the art is to present a new laboratory study and its findings to help better understand rutting occurrence in asphalt concrete layer and its mitigation with the use of geosynthetic reinforcement. The aim of this work is to study the effects of applying geosynthetics as reinforcement in improving the rutting resistance of the asphalt pavement.