İyon nitrürlenmiş AISI 5140 çeliğinin korozyon davranışının incelenmesi
Corrosion behavior of plazma nitrided AISI 5140 steel
  1. Tez No: 255923
  2. Yazar: ELİF ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, AISI 5140 çeliği 400 ? C, 450 ? C ve 500 ? C sıcaklıklarda %50N2-%50H2 gaz karışımında 1, 4 ve 8 saat süre ile nitrürlenmiştir. Numunelerin korozyon deneyleri %3,5 NaCl çözeltisinde ve %3,5 NaCl çözeltisi içerisine N2 gazı verilerek potansiyotat cihazıyla yapılmıştır. Nitrürlenen malzemenin yapısal ve mekanik özellikleri, XRD, SEM ve mikrosertlik cihazıyla belirlenmiştir. Korozyon özellikleri de potansiyostat korozyon test cihazı kullanılarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, malzemenin sertliği ve korozyonu artmıştır. En yüksek sertlik ve korozyon dayanımı 500 ? C-8saatte elde edilmiştir. Korozyon dayanımı, %3,5 NaCl çözeltisine N2 gazı verilerek artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI 5140 steel was nitrided at temperatures 400 ? C, 450 ? C and 500 ? C in a gas mixture of 50%N2-50%H2 for 1,4,8 hours. The corrosion tests of samples in 3.5% NaCl solution and with given N2 gas into the NaCl solution was performed by a potansiyostat equipment. The structural and mechanical properties of nitrided specimens were determined by XRD, SEM and microhardness equipment. Corrosion properties were determined by potansiostat corrosion tester. As a result, hardness and corrosion resistance of material were increased. Maxsimum hardness and corrosion resistance were obtained at the experiment applying at 500ºC for 8 hours. Corrosion resistance was increased with grant nitrojen gas inside %3.5 NaCl solition.