Performance analysis of diversity techniques for OFDM and base station cooperation
Çeşitleme tekniklerinin dikgen frekans bölmeli çoğullamalı sistemlerde ve telsiz erişim terminallerinin işbirliği altında başarımlarının analizi
  1. Tez No: 255975
  2. Yazar: HANDE ÜZELER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEFNE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yeni kuşak iletişim sistemlerinin ana amacı yüksek veri hızı sağlayabilmektir. Frekansa bağımlı sönümleme, bant genişliği ve güç kısıtlamaları gibi başarımı kısıtlayan etkenlerle mücadele etmek için çok girdili çok çıktılı (MIMO) ve dikgen frekans bölmeli çoğullama (OFDM) teknikleri sağladıkları güvenilir iletim ve frekans seçiciliğine karşı etkinliklerinden dolayı önerilmektedir. Bu tezde ilk once OFDM tekniği için örnek olarak WiMAX (IEEE 802.16 standardı) tanıtıldıktan sonra fiziksel katmanın başarımı farklı MIMO teknikleri altında incelendi. Ayrıca cebirsel uzay-zaman kodlarını kullanarak bir uzay-frekans kodu önerildi.Frekans spektrumu pahalı ve kıt bir kaynak olduğundan, gelecekteki hücreselağların spektral verimliliği arttırmak için yüksek bir frekans yeniden kullanımfaktörüne ihtiyaçları vardır. Bunun için telsiz erişim terminallerinin aynı frekansbantını kullanması gerekmektedir ve bu durum kullanıcıların önemli ölçüde ortak kanal girişimine (CCI) maruz kalmalarına neden olmaktadır. Ortak kanal girişimi başarımı kısıtlayan önemli bir etmendir bu yüzden tezin ikinci amacı ortak kanal girişimini azaltan telsiz erişim terminalleri işbirliği tekniklerini incelemektir. Kanal durum bilgisinin telsiz erişim terminallerinde mevcut olduğu varsayılarak telsiz erişim terminalleri işbirliği tekniklerinin Alamouti uzay-zaman kodlaması ile birlikte kullanıldığında oluşan başarım kazançları analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The main goal of the next generation wireless communication systems is to provide high data rate services. In order to deal with performance-limiting challenges that include frequency selective fading channels, power and bandwidth constraints, multiple input multiple output (MIMO) and orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) techniques have been proposed as effective techniques to combat fading and to provide high rate reliable transmission. In this thesis we first give an overview of WiMAX as an example of an OFDM system and study the performance of the WiMAX physical layer under di®erent MIMO techniques. We also analyze space-frequency coding and propose a threaded algebraic space-time (TAST) based code.Secondly, since the mobile bandwidth is an expensive and scarce resource, it seems likely that a high frequency reuse will be employed in the future cellular networks to increase spectral effciency. This means that base stations (BSs) will operate in the same frequency band and therefore cause cochannel interference (CCI) to the users at other cells. CCI is an important performance degrading factor. Therefore our second aim is to investigate BS cooperation techniques to mitigate CCI. We assume that channel state information (CSI) is available at the cooperating BSs and analyze the performance gains due to cooperation when used in conjunction with Alamouti space-time coding.