Laboratuvarlar için kablosuz radyasyon izleme (monitoring) sistemi geliştirilmesi
Wireless radiation monitoring system for the laboratories
  1. Tez No: 256021
  2. Yazar: ALİ CAN ERTOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYBURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, nükleer labratuvarlar için bilgisayar kontrollü bir radyasyon izleme sistemi geliştirilmiştir.Geliştirilen sistemin amacı bir yada birden fazla laboratuarın art ortam seviyesinin tek bir kontrol merkezinden takip edilmesidir.Sistem G-M dedektöründe oluşan pulsların sayılması ve değerlendirilmesini içerir. Dedektörde elde edilen puls, bir ön yükselteçten geçirilerek mikrokontrolörün sayıcı girişine verilir. Kullanılan PIC877A yazılım kısmında bu pulslar değerlendirilir. Elde edilen veriler verici sinyalinin protokolü ile alıcıya gönderilir, alıcı buradaki mikrokontrolör ile verileri RS232 protokolü aracılığıyla bir bilgisayara aktarır. Oluşturulan bir bilgisayar programı sayesinde bu veriler değerlendirilir ve saklanır. Sonuçlar istenirse grafiğe dönüştürülebilir. Bu çalışma aynı zamanda çoklu seri bir uyarı sistemi niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a radiation monitoring system is developed for Nuclear Laboratories. The aim of this system is to observe one or more laboratory?s background level using a control unit.The system counts and evaluates pulses that are generated in G-M detectors. These pulses are transferred to a microcontroller counting input of via the preamplifier. The evaluation of pulses can be done by PIC877A microcontroller. Data obtained from the microcontroller are transferred to a computer through RS232 protocol. Data can be evaluated, presented graphically and stoned using the constituted computer program. It can also draw graphics. The system can also be characterized as a serial multi warning system.