Çok katlı yapıların taşıma matrisi yöntemiyle statik dinamik ve stabilite çözümlemesi
Static dynamic and stability analyses of multi storey building using transfer matrix method
- Tez No: 256058
- Danışmanlar: DR. ÜMİT ÇELEBİ, PROF. DR. KAMBİZ RAMYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Taşıma matrisi yöntemi mühendislik mekaniğinde kullanılan matematiksel bir yöntemdir. Yöntem, yapı mühendisliğinde değişik özelliklere sahip kirişlerin statik dinamik ve stabilite çözümlenmesinde kullanılmaktadır.Bu çalışmada taşıma matrisi yöntemi geometrik, elastik ve yükleme özellikleri yapı yüksekliği boyunca değişen ve taşıyıcı sistemi çerçeve, perde ve bunların birleşiminden oluşan çok katlı yapıların statik, dinamik ve stabilite çözümlemesine uyarlanmıştır. Yöntem hem simetrik hem de asimetrik yapılara uygulanabilir. Bu amaçla çok katlı yapı, sürekli sistem (diferansiyel denklem) olarak modellenmiştir. Yöntemin özelliğinden dış yükler ve kütleler kat hizalarında dikkate alınmıştır. Çalışmada simetrik yapılarda taşıma matrisi elde edilirken perdelerdeki kayma deformasyonları ile çerçeveler ve boşluklu perdelerdeki eksenel deformasyonlar da dikkate alınmıştır. Asimetrik yapılarda ise bu etkiler ihmal edilmiştir. Çalışmanın sonunda çözümü verilen örneklerden önerilen yöntemin literatürden bilinen diğer yöntemler ile uyumlu ve mühendislikçe yeterli sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The transfer matrix method is a mathematical method used in engineering mechanics. The method is used in static, dynamic and stability analyses of beams that have different features in structural engineering.In this study, the transfer matrix method is adapted to the static, dynamic and stability analyses of multi-storey structures whose geometric, material and loading properties vary along the height of the structure and whose structural elements consists of frames and walls. The method can be applied to both symmetrical and asymmetrical structures. For this purpose, the multi-storey structure is modelled as a continous system (differential equation). Because of the characteristics of the method, external loads and masses are taken into consideration at storey levels. In the study, while obtaining the transfer matrix for symmetrical structures, shear deformations of walls, axial deformations of frames and coupled shear walls are also taken into consideration. On the other hand, in asymmetrical structures these effects are neglected. According to the examples whose solution is given at the end of the study, the proposed method is observed to be consistent with the other known methods in the literature. Satisfactory results in terms of engineering practice are found