Antalya ilinde örtüaltı hıyar ve biber yetiştiriciliğinde batı çiçek tripsi, [Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysoneptera: Thripidae)]'ne karşı bazı ilaçların etkinliklerinin araştırılması
Investigations on effectiveness of some pesticides in cucumber and pepper greenhouses against to Western flower thrips [Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysanoptera: Thripidae)] in Antalya
- Tez No: 256082
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Antalya ilinde örtüaltı hıyar ve biber yetiştiriciliğinde önemli bir zararlı olan Batı çiçek tripsi [Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysoneptera: Thripidae)]'ne karşı farklı etki mekanizmasına sahip ilaçların kullanılabilme olasılıklarını ortaya koyabilmek amacı ile Acrinathrin, Azadirachtin ve Formetanate'ın etkinlikleri araştırılmıştır. 2009 yılında gerçekleştirilen bu çalışmada, hıyar serasında Methomyl, biber serasında ise Spinosad karşılaştırma ilacı olarak kullanılmıştır. İlaçlama öncesi ve ilaçlamalardan sonra 1., 3., 7., 10. ve 14. günlerde hıyar ve biber çiçeklerindeki tripsler sayılarak, ilaçların etkileri belirlenmiştir. Hıyar serasında ilk hafta içinde Acrinathrin, Formetanate ve Methomyl, F. occidentalis üzerine etkileri açısından istatistiki olarak aynı grupta yer alarak benzer düzeyde etkili olmuş, Azadirachtin'in ise önerildiği dozda etkisiz kaldığı görülmüştür. İkinci hafta içinde ise Formetanate ve Methomyl'in F. occidentalis üzerindeki etkilerinin devam ettiği ancak Acrinathrin'in yeterli etki göstermediği görülmüştür. Biber serasındaki denemede ise Formetanate ile Spinosad deneme süresince F. occidentalis üzerine etkileri açısından istatistiksel olarak aynı grupta yer almış Acrinathrin'in etkisinde ise 7. günden itibaren düşüş gözlenmiştir. Deneme süresince Azadiracthin'den yeterli etki alınamamıştır. Bu sonuçlara göre Acrinathrin ve Formetanate'ın F. occidentalis ile kimyasal savaşta alternatif ilaçlar olarak kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of the pesticides have been searched with the Acrinathrin, Azadirachtin, Formetanate active ingredients in order to verify the usage possibilities of the pesticides which have different mechanism of action against the Western flower thrips [Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysoneptera: Thripidae)] that is a very important harmful in Antalya Region at cucumber and pepper cultivation. The study that has been realized in 2009, Methomyl has been used in Cucumber greenhouse, Spinosad has been used in Pepper greenhouse as reference insecticides. Before and after the treatment, thrips have been counted at cucumber and pepper flowers on 1., 3., 7., 10. and 14th days to determine the effectiveness of the pesticides. On cucumber greenhouse during the first week, Acrinathrin, Formetanate and Methomyl have taken place statistically on the same group in terms of their similar effectiveness on F. occidentalis, on the other side Azadirachtin has stayed non-effective as of its recommended dosage. During the second week studies, it has been observed that Formetanate and Methomyl have still shown effectiveness on F. occidentalis, however Acrinathrin hasn?t shown enough effectiveness. On pepper greenhouse during the trial, although Formetanate with Spinosad has taken place statistically on the same group in terms of their effectiveness on F. occidentalis, Formetanate has shown higher effectiveness, a decrease has been observed as of 7th day on the effectiveness of Acrinathrin. During the trial no enough effectiveness has taken from Azadirachtin. According to these results, it has been of the opinion that Acrinathrin and Formetanate could have been considered as alternative pesticides in a chemical struggle with F. occidentalis.