Alsancak Kıbrıs şehitleri yaya bölgesi örneğinde kentsel alanlarda insan-mekan etkileşiminin araştırılması
Investigation of interaction between people and place in urban areas as in the example of Alsancak Kibris şehitleri pedestrian zone
  1. Tez No: 256083
  2. Yazar: ELİF BEYAZ KARAKON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BÜLENT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sanayi devrimi ve nüfus artışıyla birlikte, kentlerde sorunların büyük bir ivmeyle arttığı ve karmaşıklaştığı bir dönem ortaya çıkmıştır. Bu büyüme ve nüfus artışı sorunların çözümüne yönelik teknikleri ve uzmanlaşmayı beraberinde getirmiştir. Teknik çözümler ve yaygınlaşan teknolojinin kullanımına odaklı bu yaklaşımın yaşanabilir kent ve kent mekanları oluşturma yönünden eksik kalması 1960'lardan itibaren farklı arayışların oluşması sonucunu doğurmuştur.Son yıllarda bu durumun getirdiği arayışlar sonucunda sosyal bilimlerden ve çevre psikolojisinden yola çıkarak, kentsel mekanlarda kullanıcıların beğeni ve tercihlerine yönelik araştırmalar artmıştır.Bu tezin amacı çevre psikolojisinin kavramlarından ve peyzaj mimarlığı, mimarlık, kentsel tasarım, şehir bölge planlama gibi yaşam çevrelerini oluşturan meslek disiplinlerinin yapmış olduğu çevre-insan etkileşimi odaklı çalışmaları genel bir çerçevede sunarak, araştırma alanında, kullanıcıların mekana yönelik algılamalarını, beğenilerini ve tercihlerini araştırmaktır.Kıbrıs Şehitleri Yaya bölgesine yönelik araştırmalar kişisel gözlem ve anket yöntemiyle yapılmıştır. Kullanıcıların, mekana yönelik beklentileri, eğilimleri, sorunları ve mekanın fiziksel ve sosyal özelliklerine yönelik hoşnutluk dereceleri konularında elde edilen verilerle öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution and increase of population, in urban areas some problems occured. This development and population increase brought some technics about solutions to problems and specializing with it. The aspect of using technology widely and technical solutions was deficient to constitute urban area and locality that people could live so that since 1960 there have been different seekings.Recently with the help of social science and environmental psychology, there has been an increase in investigation about users in urban area.This thesis? purpose is to represent works of profession disciplines as environment psychology, landscape architecture, city plannings and also investigate users? approbation and preference.Personal observation and survey methods has been used for the research of Kıbrıs Şehitleri pedestrian zone. Suggestions has been developed due to the users? expectations, tendencies, problems and the levels of their contentments about the place?s physical and social qualities.