Analysis and comparison of radio access techniques for UMTS and LTE
UMTS ve LTE analizi ve radyo erişim tekniklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 256094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Evrensel Mobil Haberleşme Sistemi ( UMTS), 3. Nesil haberleşme teknolojilerinden birisidir. UMTS radyo erişim tekniği olarak WCDMA kullanmaktadır.Uzun Vadeli Evrim (LTE) 3. Nesil haberleşme teknolojilerinden birisidir. LTE, 3GPP (3. Nesil Ortaklık Projesi) 8. bildiri olarak tanıtılmıştır. LTE' in radyo erişim tekniği UMTS' e göre farklıdır. LTE aşağı yönlü iletimde Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA) ve yukarı yönlü iletimde Tek Taşıyıcılı Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (SC-FDMA) tekniklerini kullanır.Bu çalışmanın amacı UMTS ve LTE sistemlerinin analizini ve bu sistemlerde kullanılan radyo erişim tekniklerinin karşılaştırmasını ve analizini yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Universal Mobile Telecommunications System (UMTS) is one of the third-generation (3G) mobile telecommunications technologies. Currently, UMTS uses WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access) as the radio access technique.LTE (Long Term Evolution) is one of the fourth generation (4G) technologies. It is introduced in 3rd Generation Partnership Project (3GPP) Release 8. In LTE the downlink radio access technique is based on the Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA) and the uplink radio access technique is based on the Single Carrier Frequency Division Multiple Access (SC-FDMA).Main goal of this study is to analysis UMTS and LTE systems and compare and analysis their radio access techniques.