Silifke yöresi açıkta çilek yetiştiriciliğinde mekanizasyon girdileri ve maliyet
Mechanization related inputs and their costs in open-field strawbery production in Silifke region
- Tez No: 256104
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yıllara göre bir değerlendirme yapıldığında, çilek üretim alanı ve üretim miktarı değerlerinde bir artış gözlenmektedir. Bu açıdan bakıldığında, çilek üretiminde girdi kullanımı ve maliyet değerlendirmesini yapılması, üretim planlaması ve verimlik değerlendirmesi açısından oldukca önemlidir. Bu çalışmada, açıkta çilek üretiminin yoğun şekilde yapıldığı Silifke yöresinde, tüm çilek üretim maliyetleri mekanizasyon uygulamaları ve giderleri anket uygulamasıyla belirlenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre, birim alan başına yıllık üretim maliyetinin toplam 2964 TL/da-yıl olduğu belirlenmiştir. Bu toplam gider içerisinde en büyük pay,1155 TL/da-yıl ile işçilik giderlerine aittir. Mekanizasyonla ilgili giderler toplamı ise 285 TL/da-yıl olarak belirlenmiştir. Mekanizasyon maliyetinin toplam giderler içerisindeki payı %26,3'tür. Ortalama bir verim değeri üzerinden yapılan gelir/gider oranı değerlerndirmesi sonucunda 1,82'lik değer elde edilmiştir. Bu koşullarda net kar değerinin ise 2436 TL/da-yıl olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that the production area and total amount of strawbery production are regulary increasing in recent years. Due to this fact, input use and detailed cost evaluation is considerably important for both production planning and productivity inquiry. In this study, production costs, especially focused on mechanization related, in strawbery production are determined by a questionnaire in Silifke region.According to the results, total annual cost per unit production was calculated as 2964 TL/da. The labour cost had the grand share in the total as 1155 TL/da-year. The total mechanization related cost was 285 TL/da-year with a share of %26,3 in total. The total revenue/total cost ratio was calculated as 1,82 based on the average yield of 4 500 kg/da. Finally, the net profit was found as 2436 TL/da-yıl.