PES/VIS/EA (polyester/vıskon/elastan) içerikli kumaşlarda atkıda kullanılan viskon filamentinin kumaş performans özelliklerine etkilerinin araştırılması
The investigation of effects of viscose filament used in weft to polyester/viscose/elastan fabric?s performance characteristics
- Tez No: 256112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DURU BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma tekstilde dış giyim olarak tercih edilen Polyester/Viskon/Elastan (PES/VIS/EA) kumaşlar üzerinde yapılmıştır. Çalışmada kumaştaki elyaf çeşidi sabit tutularak, atkıda floş ipliği kullanılmıştır. Bu şekilde kumaşın albenisini artırmak hedeflenmiştir. Aynı zamanda üretici için de standart PES/VIS/EA kumaşa göre katma değeri daha yüksek değerde kumaş üretimi hedeflenmiştir.Çalışmada, öncelikle polyester, viskon ve elastan elyafı hakkında genel bilgiler verilmiş, ardından standart PES/VIS/EA kumaşlar ile atkısı floşlu numunelerin üretim şekilleri ve test sonuçları değerlendirilerek daha sonraki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis has been studied on Polyester/Viscose/Elastan(PES/VIS/EA) fabrics, which is preferred for outwear. In this study the fiber types of fabrics are kept constant and viscose filament yarn is used as weft yarn. This is aimed to increase the attractiveness of the fabric.First in this study, general features of polyester, viscose and elastan fibers have been explained and then the difference of viscose filament yarn is exposed by comparing the test result and technical details of the PES/VIS/EA fabrics used viscose filament yarn and used PES/VIS/EA yarn in the weft. At the end of the study, some advises has been given for further studies.