Bilgisayar kontrollü, internet destekli sera otomasyonu
Computer controlled, internet-aided greenhouse automation
  1. Tez No: 256111
  2. Yazar: MEHMET CİĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAŞÇETİNÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada; seralarda kullanılmakta olan otomasyon sistemlerinde görülen eksikliklerin giderilmesi ile daha esnek, daha kullanışlı ve her türlü ihtiyaca cevap verebilen bir otomasyon sistemi kurulması amaçlanmıştır. Seranın; sıcaklık, bağıl nem ve ışık gibi iklim değerleri, otomatik ve uzaktan kontrol edilebilmektedir. Bu amaçla kullanılabilecek yazılım ve bilgisayar tarafından kontrol edilebilen bir donanım tasarlanmıştır.Üzerinde çalışılan otomasyon sisteminde; her türlü ölçme elemanı (algılayıcı, dönüştürücü) ve her türlü kontrol elemanı ile çalışabilecek program tasarlanmıştır. Bunun için; üzerinde dört adet analog, bir adet sayısal giriş ve on adet de dijital çıkış olacak şekilde çok amaçlı elektronik bir kart tasarlanmıştır. Kartın esnekliğinin sağlanabilmesi için, içerisine programlanabilir bir mikro denetleyici olan PIC16F873 elemanı kullanılmıştır.Kontrol programı; tasarlanan elektronik kart ile haberleşecek şekilde yazılmıştır. Böylece; sisteme bağlanan tüm kartlar bilgisayar tarafından kontrol edilecektir. Herhangi bir ölçme elemanının istenilen analog girişe ve herhangi bir kontrol elemanının istenilen çıkışa bağlanabilmesine olanak sağlamak için kontrol programı ve elektronik kart esnek bir yapıda tasarlanmıştır. Kontrol programı ile toplanan ölçme bilgileri bir veri tabanında depolanmaktadır. Ayrıca, otomasyon sisteminin web ara yüzü sayesinde, ölçme bilgilerine internetten ulaşılabilmesi de mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the present study, it is aimed to build an automation system which is more flexible, useful and meeting every kind of requirements, by eliminating insufficiencies of automation systems using in greenhouses. Control of the environmental parameters such as temperature, humidity and light, of the greenhouse can be carried out automatically or remotely. Required software and computer controlled hardware are designed for this operations.The system being developed, is designed for working with any kind of measurement (sensors, converters) and control units. Therefore, a broad spectrum electronic card and four analog, one digital input and ten digital output are designed. To obtain the flexibility, PIC16F873, a programmable micro controller unit is used with card.Control software is writen by enabling communication with the designed electronic card. In this way, all cards connected to the system, will be controlled by software or in other words by computer. Controlling software and electronic card are designed flexible, thus it is possible that any measurement unit can be connected to any desired analog input and any controlling unit to output. Collected measurement data by the controlling software has been stored in a database. In addition, its possible to reach the measurement data through web interface of the automation system.