Aşağı Seyhan ovası sağ sahil sahası sulama birliklerinin mekanizasyon sorunları ve çözüm önerileri
Examining the mechanization problems and solutions of the water user associations which are located on right coast irrigation area of lower Seyhan plain
  1. Tez No: 256113
  2. Yazar: KERİM GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dünya ve Türkiye'de özellikle su kaynaklarının kullanımı ve gelişimi, Türkiye'de su yönetiminde etkili kuruluşlar ve yeni oluşumlar incelenmiş, sulama işletmeciliği açısından mevcut yapı ve sulama birlikleri değerlendirilmiştir.Son yıllarda devlet yatırımları ile yapılmış ve işletilmiş sulama tesislerinin hızlı bir şekilde devir işlemlerinin gerçekleşmesi, beraberinde sulama birliklerini gündeme getirmiştir. Çalışma alanımızda yer alan sulama birliklerinin karşılaştıkları sorunlarının saptanmasına, bu sorunlar içerisinde mekanizasyon ve işletmecilik ile ilgili olanlarının ortaya çıkarılmasına ve çözüm yollarının bulunmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use and development of water resources in the world and in Turkey, effective associations and formations have been examined; the present structure and irrigation unions have been evaluated.In recent years, transferring the irrigation unions which were made with state investments and managed by the state has brought up the Irrigation Unions. We have tried to determine the problems of the irrigation unions which are in our working area and take the ideas and suggestions of the Union Managers and manufacturers in order to find solutions.