Heat and mass transfer analysis of a counter flow cooling tower under various air and water flow arrangements
Karşı akışlı bir soğutma kulesinin farklı hava ve su akış düzenlemelerinde ısı ve kütle transferi analizi
  1. Tez No: 256114
  2. Yazar: ESER CAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada zorlanmış karşı akışlı bir soğutma kulesinin ısıl performansı deneysel olarak araştırılmıştır. Hava ve su çalışma akışkanları olarak kullanılmış ve deneyler sırasıyla hava ve su kütlesel debisi 0.017 ve 0.064 kg/s, ve 0.03 ve 0.05 kg/s arasında olacak şekilde yapılmıştır. Hava giriş yaş termometre sıcaklığı 23 °C ve su giriş sıcaklığı 38 °C ile 47 °C arasındadır. Soğutma kulesi performansını etkileyen faktörler olarak su giriş ve çıkış sıcaklığı, hava ve su kütlesel debisi, ısı yükü ve soğutma kulesinin etkinliği incelenmiştir. Farklı hava ve su kütlesel debilerinin, su giriş ve çıkış sıcaklıkları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Hava ve su kütlesel debilerinin soğutma kulesi yaklaşımı ve su sıcaklık farkı üzerindeki etkisi farklı su kütlesel debileri için araştırılmıştır. Basınç kaybının hava debisi ile değişimi farklı su kütlesel debileri için incelenmiştir. Soğutma kulesi performansını analiz etmek için diğer soğutma kulesi parametreleri Merkel sayısı (Me) ve transfer birim sayısı (NTU) `dur. Transfer birim sayısı (NTU) ve Merkel sayısı, soğutma kulesinin ısı transfer yeteneğini belirlerler. Soğutma kulesi etkinliği ile Merkel sayısı ilişkisi farklı hava ve su kütlesel debileri için hesaplanmış ve tüm sonuçlar grafik şeklinde gösterilmiştir. Sonuçlar, soğutma kulesi performansının hava kütlesel debisi arttıkça arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the thermal performances of a forced draft counter flow wet cooling tower is experimentally investigated. Air and water are used as working fluids and the experimental runs are carried out by the air and water mass flow rate ranging between 0.017 and 0.064 kg/s, and between 0.03 and 0.05 kg/s, respectively. The inlet air wet bulb temperature at 23 °C, and water inlet temperatures are between 38 and 47 °C. The factors effecting cooling tower performance such as water inlet and outlet temperatures, air and water mass flow rates, heat load, and effectiveness of the cooling tower are investigated. The effect of the different air and water mass flow rates on water inlet and outlet temperatures are discussed. The effect of air mass flow rate on approach and range of the cooling tower, for different water mass flow rates are investigated. The variation of air mass flow rate on pressure drop for different water mass flow rates is presented. Other cooling tower parameters are Merkel number (Me) and number of transfer unit (NTU) to analyze the cooling tower performance. The number of transfer units (NTU) and Merkel number show the heat transfer capability of the cooling tower. Cooling tower effectiveness (?) relation with Merkel number for different air and water mass flow rates are calculated and all the results are presented in the form of graphs. The results show that cooling tower performance increases with an increase in air mass flow rate.