Fiziki çevrenin insan psikolojisi üzerine etkileri ve suç ilişkisi
Environmental effect on human kind pyschology and crime relationship
- Tez No: 256115
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yaşam devam ederken, insan hayatta kalabilmek için bütçesine uygunen iyi meskende kalmak ister. Çoğu zaman istemediği koşullar altında zararlıetkilere maruz kalır. İnsan bu psikolojik entropiyi dışa vururken kimi zamanpsikosomatik sonuçlarla, kimi zaman da saldırganlıkla ifade eder. Toplumayansıyan kısmı ise; insanların suç işleyerek cezaevine girme haberleridir.Bu çalışmada insanın suç işlemesine neden olan bir çok sosyal etkeninyanında çevresel şartların etkileri incelenmiştir. Bu bağlamda Adana'da birkısım çevresel faktörler araştırılmış, Adana Ceza İnfaz Kurumları'nda kalanHükümlü ve Tutuklulara yapılan anket çalışması ve sonuçlarıyla ilişkilitespitler yapılmıştır.Varılan sonuçlardan en önemlisi suç işlenmesine kötü çevre şartlarınınetkisi olduğu kadar, bu şartların olumsuz sosyal ortamları da meydanagetirebildiğidir.
Özet (Çeviri)
People desire to stay in their best residence according to their budget whilelife goes on. Most of the time, people are exposed to the harmful effects underundesired conditions. As people reflect that psychological entropy, theirbehaviours result in sometimes psychosomatic consequences, sometimes alsoaggression. Reflection part of it in society is also news about people who areprisoned because of commiting crime.In this study, a lot of people in the affected by environmental conditions withsocial factors that cause crime were investigated. In this context, someenvironmental factors are researched in Adana through surveying of the prisonersand convicts staying in Adana Penal Institutions and the collected data wereevaluated the results .The most important result is that there is an impact of environmentalconditions on committine crime and these conditions also bring about negativesocial environment as well.