Understanding the role of family doctors using system dynamics modeling
Aile hekiminin rolünün sistem dinamiği modellemesi kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 256118
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞRI DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM DİDEM GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, insanların tedavi olabilmek amacıyla gittikleri ilk sağlık merkezini hangi dinamik faktörlerden etkilenerek seçtiklerini anlayabilmek için sistem dinamiği metodu kullanarak iki-kademeli bir sağlık servis sistemi modelledik. Bu iki kademeli sağlık sistemi, Türkiye'deki birinci basamak sağlık hizmetine aile hekimliğinin getirilmesi sonucunda oluşturuldu. Modeldeki hasta ve doktor akışlarının oluşturulabilmesi için de Düzce'de çalışan sağlık memurlarıyla karşılıklı görüşmeler yapıldı. Böylece aile hekimleri iki kademeli sağlık sisteminin birinci basamağını, devlet ve özel hastaneler de ikinci basamağını oluşturdu. Birinci basamağa aile hekimliğinin getirilmesindeki asıl amaç, sistemdeki herkesin bir aile hekimi tarafından tedavi edilerek koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve aynı zamanda hastanelerin yükünün hafifletilmesidir. Fakat şimdiki sistem hastaların en basit rahatsızlıklarında bile hastaneyi seçmesine izin vermektedir. Bunu engellemek için aile hekimlerden sevk alma zorunluluğu getirilmiş olup bu düzenleme de sadece yedi ay boyunca etkili olabilmiştir. Biz bu çalışmada, sistemdeki hasta akışlarının dinamiklerini sistem dinamiği modellemesi kullanarak araştırdık. Öncellikle, zorunlu hale getirilen sevk zincirinin başarısız olma nedenlerini anlamaya çalıştık. Sistemdeki dinamik etkileri servis kalitesi, güven ve bekleme süresi olarak belirleyerek, farklı senaryolar altında hangi etkinin daha baskın olduğunu anlamaya çalıştık. Bunlara ek olarak da, sistemdeki parametreleri değiştirerek, bunların günlük başvuru oranları, aile hekimliği ile hastanedeki bekleme süreleri gibi sistem performanslarına olan etkilerini araştırdık.
Özet (Çeviri)
In this study, a two-tier health service system is modeled using system dynamics methodology with the objective of understanding the impact of operational factors on people?s choice of first contact to get medical care. This two-tier health service system is motivated by the transformation of the primary care system to family practice in Turkey. Interviews are conducted with health officers in Düzce to develop a model for patient and doctor flows. The general practitioner is the primary health care provider, whereas state and private hospitals are secondary health care providers in the two-tier health service system. The main principle behind family practice in primary care is to provide a family doctor for every individual in order to improve preventative and curative care and to alleviate hospital workloads. However, current system allows patients to choose hospitals as a first contact for even the simplest conditions. As a barrier for this, a regulation which imposed general practitioners as gate-keepers in the system was implemented, but it remained effective for only seven months. In this study, we explore the dynamics of patient flows in the system using system dynamics modeling. One objective is to understand the reasons for failure of this gatekeeping policy. Operational factors are determined as service quality, trust and waiting time; which are studied in different scenarios to understand dominant factors in the system. Further, we explore implications of changing certain policy parameters on the system performance measures such as daily demand and waiting times for general practitioners and hospitals.