Ağır betonlarda barit agregasının kullanımı ve beton özelliklerinin araştırılması
Use of barite agregate in heavy-weight concrete and study of concrete properties
- Tez No: 256168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ İÇAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada ağır betonlarda barit agregası kullanılarak üretilen betonların özellikleri ve betonun radyasyon zırhlanmasındaki etkisi incelenmiştir.Beton elamanlarda radyasyonun etkileri ve radyasyon zırlanması önemli konulardandır. Bu amaçla genellikle radyasyona maruz kalan yerlerde ağır betonların kullanılması ile betonların soğurma özellikleri iyileştirilebilmektedir. Bu amaçla üretilen ağır beton karışımlarında ağır agrega olarak barit agregası seçilerek farklı tane boyutlarında karışıma katılmıştır. Karışımlarda tane boyutu 5-22mm. grubu sabit tutularak 0-5 mm ve taşunu miktarları değiştirilmiştir. Su/çimento oranı 0.46 ve 0.50 olarak belirlenen karışımlarda çimento miktarı 270 kg/m3 seçilmiştir. Betonların yüksek işlenebilirliğini sağlamak amacıyla da %1.5 oranında yeni nesil süper akışkanlaştırıcı kullanılmıştır. Hazırlanan karışımlarından başta radyasyon soğurma katsayısı tespiti olmak üzere slamp, ultrases hızı, schmidt çekici, basınç dayanımları, su emme ve birim ağırlık deneyleri yapılmıştır.Deneylerden elde edilen sonuçlara göre iki farklı su/çimento oranlarında üretilen numunelerde taşunu miktarının azalmasıyla karışımların yoğunluklarında artış eğilimi görülmüştür. Ayrıca boşluk miktarlarındaki azalmalarında betonun soğurma miktarlarını arttırdığı görülmüştür. Bunun yanında barit kullanılarak istenilen basınç dayanımları da sağlanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the properties of the concrete manufactured by the use of barite aggregate in heavy-weight concrete and the effect of the concrete on the radiation screening have been studied.Effects of radiation and radiation screening are important issues in concrete components. For this purpose, absorption properties of concrete may be generally improved by the use of heavy-weight concrete in places exposed to radiation. Barite aggregate has been chosen as heavy aggregate in the heavy-weight concrete mixes manufactured for this purpose and added to the mix in different particle sizes. Particle size in the mixes has been kept fixed in the 5-22mm group, and the quantities of 0-5mm and rock flour have been changed. In the mixes in which the water-cement ratio has been fixed to be 0.46 and 0.50, the cement quantity has been chosen as 270 kg/m3. In order to ensure high workability of the concrete, new generation super plasticiser has been used at a rate of 1.5 percent. On the mixes so prepared, such tests as slamp, ultrasound rate, Schmidt hammer, pressure strengths, water absorption and unit weight as well as radiation absorption have been performed.According to the results of the tests, an increasing trend has been observed in the densities of the mixes with the reduction of rock flour in the samples manufactured at two different water-cement ratio. Moreover, it has been observed that the concrete increases its absorption amounts when the amount of voids reduces. Besides, the desired pressure strengths have been provided by the use of barite.