Hücre ayrışımları ve CW-kompleksler
Cell decompositions and CW-complexes
- Tez No: 256169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER ÖNDER USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tezde öncelikle nokta-küme topolojisi ve cebirsel topolojinin bir anlamda ortak konuları sayılabilecek temel kavramların anlatılmasıyla başlanacaktır. Sonrasında simpleksel ve hücre komplekslerinin başlangıcı sayılabilecek özdeşleştirme uzayları ve bir üst seviyede kategoriksel obje olarak ta düşünebileceğimiz adjunction uzayları anlatılacaktır. Son bölümdesimpleksel kompleksler ve CW-Kompleksler tanımlandıktan sonra her iki yapı çeşitli yönleriile kıyaslanıp kullanışlılık yönünden avantaj ve dezavantajları ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis , at first , we give the fundamental concepts of point set topology and algebraic topology. Secondly , we will investigate identification space which is the forrunner of simplicial and CW ?complexes and give the definition of adjunction spaces which is accept as the begining of algebraic topology, and give some basic properties. Last of all we give the constructions of simplicial and CW-complexes , compare these structures and give the advantages and disadvantages up to the usage in problems.