Toz metalurjisi ile kam imalatı ve imal edilen kamın kimyasal yapısının incelenmesi
Produce of cam by powder metallurgy and chemical analysis of cam with production by p/m metod
  1. Tez No: 256195
  2. Yazar: HAKAN UYGUNUÇARLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Toz metalürjisi çok küçük metal tozlarının mekanik ve kimyasal işlemlerle birleştirilmesini kapsar. Bu teknoloji günümüzde hızla gelişmekte olup çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Kullanım alanının büyük bir kısmını otomotiv sektörü oluşturmakla beraber; çeşitli alanlara da hızla girmeye başlamıştır. Diş hekimliğinde, uzay teknolojisinde, ev aletlerinin bir kısım parçalarında, ağır sanayinde ve askeri teknolojilerde yer almaktadır. Bununla beraber özel kalıp tipleri kullanılmasından ve buna bağlı olarak maliyet artımdan dolayı daha çok küçük ve karmaşık şekillerin üretiminde kullanılmaktadır. Bu tür şekillerin üretimi esnasında bazı işlemleri ortadan kaldırmasıyla da kullanırlılığı artmaktadır. Bu çalışmada toz metalürjisi üretimi ve yöntemleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Toz metalürjisi ile üretilen ürünlerin üstün özellikleri konusunda çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Powder metallurgy include very small metal powder mixed and applied some mechanical, chemical process to get production. This metod use the large area of automotive industry. This tecnology develop very fastted, production use the alot of type of science. For example dentsy science, space science, same part use home tools , Heavy industry tools and soldier tecnolgy. However its small and complex shape of production because mold of production very expensive and modelling only small part.to take. This working give the information of powder metallugry.Its include how can get metal powder,to mixed and aplied some mechanical ,chemical process. Afterthat this working investigate advantage either disadvantage of powder meta11urgy.explanied of cam and mechani stucture of cam To want to explain how can produce of cam with powder metallugry process . After that to surveying chemical analysis of manufacturing of cam .