Toz metal bir çeliğin mekanik özellikleri
Mechanical properties of a powder metallurgy steel
  1. Tez No: 21879
  2. Yazar: ADEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
TOZ METAL BÎR CELİSİN MEKANİK ÖZELLİKLERİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Adem DEMİR GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1992 ÖZ Bu çalışmada, ortalama 96 mikrometre tane büyüklüğündeki demir tozlarından Toz Metalürjisi (T/M) yöntemiyle üretilen malzemenin mekanik özellikleri araştırılmış tır. Demir tozlarına ağırlıkça % 1,25 oranında toz grafit katılmış ve karışımın homojenliği sağlanmıştır. Bu karı şımdan alınan çeşitli örnekler hazırlanan çelik kalıplar içinde 125 Mpa'dan 1250 Mpa'a kadar değişik görünür ba sınçlarda preslenmistir. Böylece oluşturulan biriketler 1200“C sıcaklıkta kontrol atmosferli fırınlarda 30 daki ka süre ile sinterlenmislerdir. Katılan grafit presleme sırasında katı yağlayıcı olarak çalışmış ve sürtünmeyi azaltarak tozların sıkıstırilabilirligini artırmıştır. Sinterleme işlemi grafitin bir kısmını yakmış ve geriye kalan kısmını demir kafesine sokarak peri it ik yapılı bir çeliğin oluşmasını sağlamıştır. Değişik görünür basınç larda hazırlanan biriketlerin ham olarak ve sinterlendik- ten sonra teorik yoğunlukları hesaplanmış ve mikroyapıla- rı tesbit edilmiştir.Ham biriketlerin yoğunlukları 125Mpa IIiçin ”/. 61' den 1250 Mpa için "/. 93'e kadar değişmektedir. Sinter lemenin önemli yoğunluk artısı yaratmadığı, ancak tozlar arasında kaynaklaşmayı sağladığı gözlenmiştir. Da ha önceki çalışmalarda mekanik Özellikler acısından opti mum basınç olduğu belirtilen 820 Mpa' da hazırlanan biri- ketlerden si nter lendikten sonra çekme, darbe ve yorulma numuneleri hazırlanmıştır. Malzemenin çekme dayanımı 3S3 Mpa olarak ölçülmüş ve çekme gra-Figinde hic plastik böl genin olmadığı gözlenmiştir. Çentikli darbe deneyi ile hiç enerji tesbit edilememiştir. Yorulma mukavemeti 210 Mpa olarak ölçülmüş ve S-N grafiğinin çok yatık olduğu görülmüştür. III
Özet (Çeviri)
MECHANICAL PROPERTIES OF A POWDER METALLURGY STEEL ( M.Sc. Thesis ) Adem DEMIR 6AZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1992 ABSTRACT In this study, mechanical properties o-F Powder Me tallurgy (P/M) materials prepared -From iron powders with 96 micrometer average particle size were investigated. 1,25 weight percent graphite powder was added to the iron powders and the mixture was thoroughly blended. From this mixture di-F-Ferent samples were compacted at apppearant pressures -From 125 Mpa to 1250 Mpa. Later, compact were sintered at 1200“C in a controlled atmosphere -Furnace -For 30 minutes. Added graphite worked as solid lubricant during pressing and reduced -Friction between iron powders thus improved compressibility. Later, part o-F the graphi te was di-F-Fused into iron during sintering and produced a pearl itic steel. Theoretical densities and microstructu- res o-F compacts pressed at various appearant pressuses were recorded in green condition and as sintered. Theore tical densities o-F green compacts ranged -From 61”/. -For 125 Mpa to 93'/. -For 1250 Mpa. Sintering did not create signi ficant density increase, but welded the oowders together. Tension, impact and fatique specimens were prepared -From IVthe compacts pressed at 820 Mpa. In previous studies, this compaction pressure was recorded to be optimum -From the mechanical properties point o-F view. Tensile strength was recorded as 383 Mpa and stress - strain diagram did not show plastic behaviour. No energy was recorded in notched impact tests. S-N -Fatique curve was almost -Flat and en durance limit was recorded as 210 Mpa.