Orta Anadolu Cephus pygmeus (L.) (Cephidae: Hymenoptera) populasyonlarının morfolojik karakterizasyonu
Morphological characterization of central Anatolian populations of Cephus pygmeus (L.) (Cephidae: Hymenoptera)
  1. Tez No: 256203
  2. Yazar: ÇİĞDEM BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BAŞIBÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma ile Orta Anadolu'dan toplanan ve renk farklılığı gösteren Cephus pygmeus (L.) türüne ait örnekler arasında yapısal/morfolojik bir farklılaşmanın olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla Orta Anadolu Bölgesi'nden 2001?2004 yılları arasında toplanan C. pygmeus örnekleri incelenmiştir.Örneklerin farklı vücut kısımlarının preparatları hazırlanmıştır. Hazırlanan bu preparatlar ışık mikroskobu altında incelenerek, polimorfik karakterler değerlendirilmiştir. İncelenen karakterler ile bir veri matrisi oluşturularak morfometrik analizler yapılmıştır. Temel bileşenler analizi sonucunda kanat damarlarına ilişkin karakterlerin daha fazla değişkenlik gösterdiği, ovipozitöre ait karakterlerin çok az değişkenlik gösterdiği anlaşılmıştır. Analizler sonucunda bölgesel gruplanmaların olmadığı ve örneklerin çoğunluğunun %95'lik benzerlik sınırı içerisinde kaldığı görülmüştür. Ayrıca yabani otlardan toplanan örneklerin buğday tarlalarından toplanan örneklerden ayrı gruplandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate presence of any morphological differentiation between Cephus pygmeus (L.) specimens collected Central Anatolia. For this purpose, C. pygmeus specimens were used from material collected between 2001 and 2004 in Central Anatolia. Slides were prepared from different body parts of specimens. These slides were investigated under the light microscope and polimorfik characters were evaluated. Morphometric analyses were applied to the data matrix created from studied characters. Principal component analyses showed that while characters of wing veins have high variability, ovipositor characters have minimum variability. After the analyses no regional grouping was observed and most of the samples were in 95 per cent confidence interval. However specimens collected on wild grasses and cultivated wheat formed separate groups.