Orta Anadolu Bölgesi buğday ekim alanlarındaki önemli yabancı otlarda hastalık meydana getiren fungal saptanması
Determination of the fungal disease agents of important weeds of wheat fields in central Anatolia region
- Tez No: 5919
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜRCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İÜ ÖZET DOKTORA TEZİ ORTA ANADOLU BÖLGESİ BU?DAY EKİM ALANLARINDAKİ ÖNEMLİ YABANCIOTLARDA HASTALIK MEYDANA GETİRME MJNGAL ETMEKLERİN SAPTANMASI Ahmet EROİŞ Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Abdullah GÜRCAN 1989, Sayfa : 140 Jüri : Prof. Dr. Abdullah GÜRCAN -Prof. Dr. Oktay YE?EN' Doç. Dr, Salih MADEN Bu araştırmada Orta Anadolu Bölgesi buğday ekim alanlarında sorun olan önemli yabancıotlarda görü len fungal hastalık etmenleri tespit edilmiş ve bu etmen lerin söz konusu yabancıotlarm biyolojik mücadelesinde kullanım olanakları değerlendirilmiştir. Çıtlık ( Ohond- rilla junoea ) mücadelesinde Pucoinia chondrillina, köygöçüren t Cirsium arvense ) mücadelesinde P. puncti - formis ümitvar- patojenler olarak gözlenmiş ve~yapılan ko- nukçuya özelleşme test çalışmaları ile 'bu pas etmenleri nin söz konusu yabancıotlara özelleşmiş olduğu ortaya kon muştur. Biyolojik mücadele prensiplerine uygunluk' se be - biyle pas hastalıklarına ağırlık verilmiş ve çalışma sı rasında çeşitli yabancıotlarda tespit edilen 20 pas et - meninin Orta Anadolu Bölgesindeki yayılışı, bulaşıklık oranı ve şiddetleri ile morfolojik' özellikleri ve kısa biyolojileri ortaya konmuştur. Bu çalışma ile Centaur ea solstitialis'de P. jacea var. so Is ti tia lis, Centaure*a virgata'da P. centaureae-virgatae ülkemiz için ilk ola rak tespit "edilmiş bulunmaktadır. P. bupleuri için Bu- pleurum rotundifolium, P. pulvinatâ için de Echinops ritrb ülkemiz için yeni**~konukçulardı r. ANAHTAR KELİMELER: Yabancıotlar, paslar, yayılış, bula şıklık, şiddet, biyolojik mücadele.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT PhD Thesis DETERMINATION OF THE FUNGAL DISEASE AGENTS OF IMPORTANT WEEDS OP WHEAT FIELDS IN CENTRAL ANATOLIA REGION Ahmet ERCİŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Abdullah GÜRCAN 1989, Page : 140 jury: Prof* Dr. Abdullah GÜRCAN Prof. Dr. Oktay YE?EN Assoc. Prof. Salih İADEN Fungal disease agents of important weeds o f wheat fields in Central Anatolia Region were determined and evaluated for their potential to be used in biologi cal control of the subjected weeds, Puocinia ehondril - lina and P. punctiformis performed a great potential for the biological control of Chondrilla.junoea. and Cirsium arvense. respectively, as being found highly restricted to these weeds in host specificity tests. For the appro priateness of the rust diseases to the principles of bio logical control, most of the works were carried out o n rusts and 20 rust disease agents appear on various weed species were determined, their distribution and intensi ties performed and were evaluated for their biological control potential. As being the first report for Turkey, P. jaoea var, solstitialis on Centaur ea solstitialis and P. cehtaureae-virgatae on Centaur ea virgata were deter - mined. Bupleurûm rotundifolium for P. bupleuri and Echi- nops ritro for P."15ulvinata are newnosts for the count- ry. KEY WORDS : Weeds, rusts, distribution, intensities, bio logical control.