Reşadiye (Tokat) yöresinin jura-kretase stratigrafisi
Jurassic-cretaceous stratigraphy of the Reşadiye (Tokat) and its vicinity
- Tez No: 256209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. FİKRET SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geological Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapılan bu çalışmada Reşadiye yakın civarının Jura-Kratese yaşlı sedimanter kayaçların stratigrafisi ve paleontolojik özelliklerinin detaylandırılmasını amaçlamaktadır.Çalışma alanı, Tokat ili Reşadiye ilçesi ve kuzey kesimini kapsamayan 1/25.000 ölçekli Tokat H 38-b1 paftası ile sınırlandırılmıştır.İnceleme alanındaki genel stratigrafik istif, Üst Jura- Alt Kretase yaşlı Hankırıtepe Formasyonu, Troniyen-A. Kampaniyen yaşlı Kızıltepe Formasyonu, Ü. Kampaniyen-A. Maastrihtiyen yaşlı Kapaklı Formasyonu, Ü. Maastrihtiyen-A.Paleosen yaşlı Sırakayalar Formasyonu, Ü. Lütesiyen yaşlı Hasanşeyh Formasyonu, Pliyosen yaşlı Yolüstü Bazaltları ve Kuvaterner genç oluşuklar ile temsil edilmektedir.Çalışılan alan, Kuzey Anadolu Fay Zonu içersinde yer alması nedeni ile de depremsellik açısından da önemli bir konumdadır.
Özet (Çeviri)
The Purpose of present study was to determine stratpgraphical and paleontological futures of Jurassic-Lower Cretaceous aged sedimentary roeks in Reşadiye vicinity.The stady area consists of Reşadiye district center (Tokat) and its Northern part which covers 1/25.000 scaled Tokat H 38-b1 sheetThe general stratigraphic sequence of the study consists of Upper Jurassic-Lower Cretaceous Hankırıtepe Formation, Tronian-Lower Campanian Kızıltepe Formation, Upper Campanian-Lower Maastrichtian Kapaklı Formation, Upper Maastrichtian - Lower Pliocene Sırakayalar Formation, Upper Lutetian Hasanşeyh Formation, Pliyosen Yolüstü Basalt, and Quaternary recent sediments,The study area has an important situation from the point of earthquake due to the its location within the North Anatolian Fault Zone