Sıvı metallerin sıvı-buhar arayüzeylerinin atomik yapısının moleküler simülasyon metodu ile incelenmesi
The investigation of atomic structure of liquid-vapour interfaces of liquid metals by molecular simulation metod
- Tez No: 256225
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ŞENTÜRK DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, bazı sıvı metallerin yüzey ve sıvı-buhar arayüzeylerinin atomik yapısı incelenmiştir. Sıvı Bi, Sn, In, Ga, Hg ve K metalleri ile bunların ikili alaşımlarından sıvı Bi-In ve sıvı Ga-Bi metal alaşımlarının yüzey yapı ve sıvı-buhar arayüzleri ile ilgili deneysel ve teorik çalışmalar gözden geçirilmiştir. Lennard-Jones (LJ) ve Mors atomlararası etkileşme potansiyelleri kullanılarak klasik moleküler dinamik (MD) simulasyon yöntemi ile tezde incelenen saf sıvı metallerin ergime noktaları civarındaki radyal dağılım fonksiyonları, atomik dinamik yapı özelliklerinden self difüzyon katsayıları elde edilmiş; yoğunluk profilleri çıkartılmıştır.Sıvı Bi, Sn, In, Ga, Hg ve K metallerinin sıvı-buhar arayüzey enerjileri farklı yöntemlerle hesaplanmış ve var olan deneysel ve teorik sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the surface structure and atomic structure of liquid ?vapour interface of some liquid metal and metal alloys have been investigated. The theoretical and experimental studies on the surface structure and liquid-vapour interfaces of liquid Bi, Sn, In, Ga, Hg and K metals and their liquid binary alloys such as Bi-In and Ga-Bi have been overwieved.The classical molecular dynamic (MD) simulation calculations have been performed with Lennard-Jones (LJ) and Morse interatomic potentials inorder to calculate the radial distribution functions at near melting points and one of the atomic dynamics properties as self diffusion coefficents have obtained and density profiles have determined.Also liquid-vapor interfaces energy for pure metals of Bi, Sn, In, Ga, Hg and K has determined from different methods and results are compared with those obtained by theoretical end experimental studies.