Görme engellilere Braille alfabesini öğretmek için bilgisayar destekli yeni bir eğitim setinin tasarımı ve uygulaması
An innovative computer aided education set design and application for Braille alphabet education of visually-impaired people
  1. Tez No: 256226
  2. Yazar: GÜVEN ÇENTİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde görme engelli bireyler, dünyada ve ülkemizde ülke nüfusunun azımsanamayacak bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu bireylerin eğitim ve günlük yaşamlarında, karşı karşıya oldukları bilgiye erişim ve kaynak problemleri, karşılaşılan imkansızlıklar nedeniyle, kabartma (Braille) biçiminde hazırlanan kaynakların, sayılarının ve çeşitliliğinin az olması, erişilebilmesinin zor olmasından ve konuda yeterli eğitime sahip kişi olmaması görme engelli bireylerin eğitimlerinde problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunlar dikkate alındığında görme engelli bireylere kabartma (Braille) yazıyı öğretmeyi amaçlayan kabartma yazı öğretme cihazı teknik düzeyde geliştirilmiş ve uygulanmıştır.Tezin ilk bölümünde görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştıran bilişim teknolojileri yer almaktadır.Tezin ikinci bölümünde ise kabartma yazı öğretme cihazının donanımını oluşturan yapılar, devre elamanları, elektronik devreleri ve elektronik devrelerin çalışma prensipleri anlatılmaktadır.Tezin üçüncü bölümünde ise cihazın donanımını kontroleden yazılımın bilgisayarda ne şekilde çalıştığı, kabartma yazı öğretme cihazının programının bölümleri ve alt bölümleri anlatılmaktadır.Tezin dördüncü bölümünde ise kabartma yazı cihazının görme engelli bireyler tarafından kullanılabilirliğini test etmek amacı ile anket sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Today visually-impaired people have formed a considerable majority of the population of Turkey and also the world. It has been arisen as a problem while educating visually-impaired people since there are not enough people who are educated sufficiently in this field, the number and the variety of the sources prepared as Braille and accessing to these are quite insufficient and the problems of finding sources and accessing to information which these people encounter in their education and daily lives can also be seen. When we consider all these problems, a Braille device which aims to teach Braille to visually-impaired people was developed and applied at a technical level.In the first part of the study, the information technologies which ease the lives of visually-impaired people have taken place.In the second part of the study, the structures which form the hardware of the Braille device, the electronic circuit elements, electronic circuits, and the principles related to working of the electronic circuits have been explained.In the third part of the study, how the software which dominates the hardware of the device works on the computer, the divisions of the program of the device which teaches Braille and its subdivisions have been defined.The results of the survey are available to test its usability.