Metal gümüş nanoparçacıklarının boyuta bağlı ergimesinin moleküler dinamik simülasyon metodu ile incelenmesi
Melting of metal silver nano-particles due to their sizes is investigated using by with molecular dynamics simulation method
- Tez No: 256224
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada gümüş nanoparçacıkların boyuta bağlı ergimesi çok cisimli potansiyeller kullanılarak moleküler dinamik simülasyon metodu ile incelenmiştir.Moleküler dinamik simülasyon hesaplamalarında doyama gömülü atom metodu, Mishin gömülü atom metodu kullanılarak elde edilen efektif potansiyeller ile uzun menzilli Finnis-Sinclair tipi Sutton-Chen ve Quantum Sutton-Chen çok cisimli potansiyeller kullanılmıştır.Nanoparçacıkların ergimesini teorik olarak açıklayan termodinamik model; Sıvı damlası modeli, Bağ enerji modeli , Ortalama koordinasyon sayı modelleri ele alınmış , farklı sayıdaki gümüş nanoparçacıklarının ergime sıcaklıklarını bu 3 model ile hesaplanarak, aynı boyuttaki nanoparçacıklar için moleküler dinamik simülasyonu sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the size dependent melting melting of silver nano-particles is investigated the many-body potentials using of the molecular dynamics (MD) simulation method. In MD studies, the effective potentials, obtained from Doyama and Mishin?s Embedded Atom Methods, long-range Finnis-Sinclair type many-body potentials of Sutton-Chen and Quantum Sutton-Chen.The thermodynamic model fort he size dependent melting of nanoparticles, such as liquid drop model bond-energy model and average coordination model, have been studied, the melting temperature for different size of nanoparticles have calculeted using these models and compared with those obtained from MD results.