Attribut (Propoxycarbazone-sodium) herbisitinin ve BioPower(Alkylethersulphatesodiumsalt) surfaktantı ilave edilen attribut'un buğday bitkisi (Triticum aestivum L.) üzerindeki toksik etkilerinin belirlenmesi
Attribut (Propoxycarbazone-sodium) herbisitinin ve biopower (Alkylethersulphatesodiumsalt)surfaktanti ilave edilen attribut'un buğday bitkisi (Triticum aestivum L.) üzerindeki toksik etkilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 256238
  2. Yazar: GÜLDEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERUZAN DANE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışma, buğday tarlalarında kullanılan Attribut (propoxycarbazone-sodium)'un ve bu herbisitle kullanılması uygun olan BioPower (alkylethersulphate sodiumsalt) surfaktantı eklenmiş Attribut'un farklı dozlarının buğday (Triticum aestivum L.) bitkisi üzerindeki bazı toksik etkilerini saptamak amacıyla yapıldı. Laboratuvarda yapılan çalışmalar sonucunda saptanan EC (Etki Konsantrasyonu) değerinin, Çiftçi koşulu olan (0.42 mM Attribut) (ÇK) değerine denk olduğu gözlendi. Çalışmada, Attributun toksik etkisini saptamak için, (0.21 mM Attribut) (ÇK/2), (0.42 mM Attribut) (ÇK), (0.82 mM Attribut) (ÇK*2), (1.68 mM Attribut) (ÇK*4) dozları kullanıldı. BioPower ile beraber Attribut toksik etkisini gözlemek için ise kullanılan dozlara % 0.25 BioPower surfaktantı ilave edildi. Uygulama tohum muameleli ve yaprak püskürtmeli olmak üzere iki şekilde yapıldı. Esas olarak kullanılan dört dozun buğday bitkisi üzerindeki toksik etkileri morfolojik, anatomik, sitolojik, biyokimyasal ve genetik yönden araştırıldı. İstatistiksel değerlendirme, AXA507C775506FAN3 seri numaralı STATISTICA AXA 7.1 istatistik programı kullanıldı. Dozlar arasında anlamlılık değeri (p?0.05) olarak belirlendi. Araştırmalar sonucunda Attribut'un çalışmada kullanılan dozlarının buğday bitkisi üzerinde (0.82 mM Attribut) (ÇK*2) (0.82 mM Attribut + % 0.25 BioPower) (ÇKS*2) uygulaması ve daha yüksek doz uygulamalarında, toksik etkiler meydana getirdiği, BioPower ile beraber Attribut uygulamasında ise bu etkinin daha fazla olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to determine some of toxicity effects of different doses of Attribut (propoxycarbazone-sodium) used in wheat fileds and of BioPower (alkylethersulphate sodiumsalt) surfactant added Attribut on Triticum aestivum L. The laboratory studies showed that the EC (effective concentration) value corresponded to farmer value of (0.42 mM Attribut) (ÇK). The doses used in the study were (0.21 mM Attribut) (ÇK/2), (0.42 mM Attribut) (ÇK), (0.82 mM Attribut) (ÇK*2), (1.68 mM Attribut) (ÇK*4). In order to evaluate the combined effect of BioPower and Attribut, 0.25% BioPower was added in each of applied Attribut doses. Applications were done either by seed treatments or spreading. The toxic effects of each doses applied on wheat plants were monitored in terms of morphological, anatomical, cytological, biochemical and genetic parameters. STATISTICA AXA 7.1 statistical program which has number AXA507C775506FAN3 was used for statistical analysis. The significant differences (p?0.05) between different application doses were determined. In conclusion, the overall results showed that the applied (0.82 mM Attribut) (ÇK*2), (0.82 mM Attribut + % 0.25 BioPower) (ÇKS*2) doses and more of that concentrations had toxic effects to wheat plants that these effects increased in use with BioPower.