Rezervuarın petrofiziksel özelliklerinin sismik yardımı ile hesaplanması
The Determination of petrophysical parametres of reservoir by means of seismic
  1. Tez No: 83415
  2. Yazar: ALİ YILDIZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KAYIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Doktora Tezi REZERVUARIN PETROFİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN SİSMİK YARDIMI İLE HESAPLANMASI Ali YILDIZEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Turan Kayıran Jüri: Prof. Dr. Suat Bağcı Doc. Dr. Abdullah Ateş Sismik attributler (niteleyiciler), rezervuarın litolojisi ve petro fiziksel özelliklerinin belirlenmesinde, petrol endüstrisinde geniş çaplı kullanılmaktadır. Bu çalışmada sismik niteleyiciler kullanılarak nasıl bir rezervuar karakterize edilebileceği açıklanmıştır. Hedef rezervuar olarak Türkiyede Karakuş petrol sahası içerisinden Karababa formasyonu seçilmiştir. Karakuş petrol sahası, keşfinden bu yana yüksek üretim potansiyeli nedeni ile önem ve güncelliğini korumaktadır. Sahanın 1988 yılında keşfinden sonra Kuzey Karakuş ve Güney Karakuş'un bulunmasıyla bu alanda yerinde petrol rezervi 338 milyon varile ulaşmıştır. Son yıllarda cokriging, sismik yardıyla hesaplanmış rezervuar parametrelerinin haritalanmasında çok yaygm olarak kullanılmaktadır. Cokriging sayesinde sismik attribüt ikincil değişken, rezervuar parametresi (gözeneklilik) birincil değişken kabul edilirse bu iki değişken arasmda bir istatiksel bağrarlıhk varsa, birincil değişken tüm saha genelinde haritalayabiliriz. Bu çalışmanın genelinde şu üç temel yaklaşımda bulunulmuştur:. Kuyu etrafında rezervuarla ilişkili bir sismik niteleyici çıkartılması.. Bu sismik niteleyici ile petrofiziksel parametre asasındaki krossemivariogramlarm hesap edilmesi.. Bu petrofiziksel parametrenin cokriging yardımı ile hesaplanıp, haritalanması. Elde edilen bu haritaların, sadece log, karot ve test bilgisi kullanılarak çıkartılan haritalarla karşılaştırıldığında, sismik yardımı ile elde edilenin çok daha ayrımlılığı yüksek,detaylı ve güvenilir olduğu sonucuna varılmıştır. 1999, 78 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Cokriging, sismik niteleyici, rezervuar karakterizasyonu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE DETERMINATION OF PETROPHYSICAL PARAMETRES OF RESERVOIR BY MEANS OF SEISMIC Ali YILDIZEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Advisor: Prof. Dr. Turan Kayıran Jury: Prof. Dr Suat Bağcı Assoc. Prof. Dr. Abdullah Ateş Seismic attributes have widely been used for lithological and petrophysical prediction of reservoirs. In this study we present methods of using seismic attribute data to characterise reservoirs. The target is Karababa Formation within the Karakuş Field of southeastern Turkey. Karakuş oil field has been one of the most important discoveries in the exploration history of Turkey, and due to its high production potential, it has kept its popularity since the first discovery in 1988. After the discovery of South Karakuş and North Karakuş oil fields, the oil in place in the region has increased to 338 million barrels. In recent years there has been considerable interest in geostatistical cokriging technique as a way of integrating seismic attribute data in subsurface mapping applications. Cokriging accounts for statistical cross-correlation between a seismic attribute, as a secondary variable, and a primary variable to be mapped, such as porosity. The following main three step approaches were taken in this study Throughout:. Extraction of seismic attributes related to the reservoir quality in the vicinity of wells. Obtaining the relationship between seismic attribute and petrophysical parameter at well location by means of cross-semivariograms. Subsurface mapping of primary variable such as porosity using cokriging It is shown that this approach has several advantages for reservoir characterisation than petrophysical and geological approaches using only logs, cores and well tests. 1999, 78 pages Key Words : Cokriging, seismic attribute, reservoir characterisation.