Koni metrik uzaylarda dönüşümlerin sabit noktaları
The fixed points of mappings on cone metric spaces
- Tez No: 256245
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TELCİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Beş bölümden oluşan bu çalışmada, koni metrik uzaylarda belirli koşulları sağlayan dönüşümler için sabit nokta teoremleri verilmiş ve bazı genellemeler elde edilmiştir.Birinci bölümde, fonksiyonların sabit noktaları ile ilgili bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, koni metrik uzay yapısı ve bazı temel özellikleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde, koni metrik uzaylarda bir dönüşüm için sabit nokta teoremleri ve sonuçları verilmiştir.Dördüncü bölümde, koni metrik uzaylar üzerinde tanımlı dönüşümlerin ortak sabit nokta teoremleri incelenmiştir.Beşinci bölümde, koni normlu uzaylar tanımlanmış ve bu uzaylarda Ishikawa iterasyon yöntemi kullanılarak sabit nokta teoremi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which consists of five chapters, the fixed point theorems for mappings satisfying certain conditions in cone metric spaces are given and some generalizations are obtained.In the first chapter, the knowledge about the fixed points of functions are given.In the second chapter, the structures of cone metric spaces and some fundamental properties of them are obtained.In the third chapter, the fixed point theorems and their results for one mapping in cone metric spaces are given.In the fourth chapter, the common fixed point theorems for mappings which are defined on cone metric spaces are studied.In the fifth chapter, the cone normed spaces are defined and the fixed point theorem is obtained by using Ishikawa iteration method in cone normed spaces