Çankırı Çavundur termal kaynaklarının yörenin turizm potansiyeli kapsamında değerlendirilmesi
The evaluation of Çankiri Çavundur thermal resources in the content of the region's tourism potential
- Tez No: 256253
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Turizm, Landscape Architecture, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma termal kaynakları turizm bağlamında iredelemek ve konuya peyzaj mimarlığı kapsamında bir yaklaşım getirmek amacıyla hazırlanmıştır. Konu kapsamında termal turizmin içeriği, tarihçesi, dünyadaki ve Türkiye' deki yeri ve kullanım alanları, Termal turizm ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı incelenmiştir.Çalışma alanı olan Çankırı Çavundur yöresi potansiyel bir turizm alanı olarak incelenmiş, bu anlamda Çankırı ve Ankara' da yaşayan kent halkına yönelik anket çalışmaları yapılmış ve anketler değerlendirilmiştir. Buna bağlı olarak Çavundur termal kaynaklarının yörenin diğer turizm değeri taşıyan öğeleri ile birlikte irdelenmesine bağlı olarak planlama önerileri getirilmiştir.Sonuç olarak; Çankırı Çavundur yöresi, Çankırı' nın tarihi ve kültürel değerleri ve Ilgaz Kış turizmi bölgesi ile entegre bir şekilde bir turizm ağı içerisinde değerlendirilmesi halinde turizm yoğunluğunun artacağı ve kırsal kalkınma kapsamında Çankırı turizm potansiyeline önemli katkılar sağlayacağı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to research thermal resources as a kind of tourism and make an approach with the scope of landscape architecture. In this study; thermal cure programs, history of thermal tourism, the uses of thermal tourism by Turkey and the world have been clarified. Also the sustainable uses of natural resources have been commented.Cankiri, Cavundur Thermal Region ,the work space of the thesis, have been analysed as tourism field, related to that, some public surveys applied in Cankiri and Ankara. The public surveys evaluated and some planning suggestions made about the other touristic values of Cankiri entegrated with the Cavundur thermal field.As a conclusion; If the present situation of the Cankiri Cavundur thermals, Cankiri?s historical and cultural values entegrated as a tourism circle with Ilgaz winter tourism area, the popularity of Cankiri would increase and it will make important contribution Cankiri? s rural development.