Geleneksel yerleşmelerin sürdürülebilirliği ve ekolojik tasarım: Konya-Sille örneği
Sustainability of traditional settlements and ecological design: A case study on Sille, Konya
- Tez No: 256254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Üst ölçekli planlamadan uygulamaya yönelik tasarıma kadar, kentsel yaşam kalitesini arttırmak, sağlıklı, yaşanabilir ve kimlikli kentlere sahip olmak için planlamanın tasarımla bütünleşmesi önemli bir olgudur. Sürdürülebilir kentsel gelişimin gerçekleşmesi, planlama süreçlerinin ekolojik temele oturtulmasını ve doğayla uyumlu bir yaşam için ekoloji-ekonomi-enerji ilişkisini güçlendiren bir tasarım yaklaşımını gerektirmektedir. Zamanla tasarımın sürdürülebilir bir yaşam için potansiyelinin farkına varılmış; çevre sorunlarının, ekolojik yaklaşımları gündeme getirdiği süreçte planlamadan tasarıma doğru giden bir bütünlük gerçekleşmeye başlamıştır.Bu çalışmanın amacı, Sille'nin sürdürülebilir bir yerleşim olmasını sağlayacak peyzaj tasarımını gerçekleştirmektir. Bu amaçla geleneksel Sille yerleşiminin ekolojik, mekansal ve sosyo-kültürel yönden sürdürülebilirliği hedeflenmiştir. Belirlenen amaç ve hedeflerin gerçekleştirilmesi ve planlama-tasarım bütünlüğünü sağlayabilmek için tasarıma temel oluşturacak ekolojik ilkeler belirlenmiştir. CBS kullanımı ile mekansal ve yazılı veriler ilişkilendirilmiş, tematik haritalar oluşturularak analizler yapılmıştır. Kentsel yaşam kalitesini belirleme anketi yapılarak tasarımda halk katılımı sağlanmış; halkın istek ve ihtiyaçları ile sosyo-kültürel özellikleri temel alınmıştır. Uygulamaya yönelik olarak, ekolojik, sosyo-kültürel ve mekansal sürdürülebilirlik için, alan kullanım önerileri geliştirilmiş; uygulama yöntemleri ve araçları ortaya konmuştur.Bu çalışmanın yerel yönetim, uygulamacılar, plancılar, tasarımcılar ve yerel halk tarafından yapılacak uygulamalarda doğru kararların alınmasında yönlendirici olacağı düşünülmektedir. Ayrıca bu çalışma, geleneksel yerleşmelerden yola çıkarak yeni yerleşim alanlarında da uygulanabilecek bir yaklaşımı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
From upper scaled planning to designing intended for implementation, integration of planning with design is an important fact in order to increase urban life quality, to have cities that are healthy, livable and with identity. Realizing sustainable urban development requires setting planning processes on ecological grounds and a design approach that strengthens ecology-economics-energy relations for a life consistent with nature. In course of time, the potential of design for a sustainable life has been noticed; an integration that goes from planning to design has started to be realized in a process in which environmental problems bring ecological approaches to the agenda.The purpose of this study is to realize landscape design that will ensure that Sille becomes a sustainable layout. To this end, sustainability of traditional Sille layout in terms of ecological, spatial and socio-cultural aspects has been aimed. In order to achieve the determined purposes and goals and provide planning-designing integration, ecological principles have been identified that will provide a basis for design. Spatial and written data have been correlated by using GIS, analyses have been made by composing thematic maps. Public participation in design has been obtained by conducting a survey to define urban life quality; the desires and needs and socio-cultural characteristics of the community have been taken as basis. Intended for implementation for ecological, socio-cultural and spatial sustainability, space usage recommendations have been developed, implementation methods and tools have been introduced.This study is thought to be guiding in making correct decisions in implementations that will be done by local administration, executives, planners, designers and local community. Moreover this study introduces an approach that can be applied in new layouts as well, by starting off traditional layouts.