Ankara kenti yeşil alanlarının kent ekosistemine olan etkilerinin bazı ekolojik göstergeler çerçevesinde değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research on evaluation effects of Ankara city green spaces on urban ecosystem in scope of some ecological indicators
  1. Tez No: 256252
  2. Yazar: BAYRAM CEMİL BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Yeşil alanlar kentlere ekolojik yönden olumlu katkıları vardır. Bu katkıların başında. havanın serinletilmesi, temiz hava temini, havanın filtrelenmesi, gürültünün azaltılması, oksijen üretimi,kentsel ısı adası oluşumunun azaltılması, sera etkisinin azaltılması, enerji tasarrufu gelmektedir.Bu etkiler yeşil alanların içerdiği bitki tür ve yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Ancak yeşil alanlar günümüzde barındırdıkları bitki materyali ile değil onları çevreleyen alan sınırı ile değerlendirilmektedir.Bu araştırmada, kentsel yeşil alanları dış sınırlarından bağımsız olarak, barındırdıkları bitki materyaline göre değerlendirebilecek bir yöntem araştırması yapılmıştır. Bununla birlikte kentsel yeşil alanların ekolojik etkilerini tanımlamada kullanılabilecek göstergeler araştırılmıştır. Bu göstergeler çerçevesinde yeşil alanların ekolojik etkileri ve bu etkilerin mekansal boyutu yeşil alan özelliklerine bağlı olarak irdelenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları mekansal planlama çalışmalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Green spaces make positive contribution to the cities ecologically. Cooling, cleaning and filtering the weather, absorbtion of the noise, producing oxygen,reducing the creation of the urban heat islands, reducing the greenhouse effect, energy saving are the primary contributions.These effects change according to the plant material of the greenspace. But green spaces are evaluated according to the boundaries surrounding them instead of the plant materials .In this study, a method which aims to evaluate the urban green spaces according to the plant material they have, without considering the out boundaries of them. In addition to this , indicators that can be used to define the ecological effects of the urban green spaces. Within the frame of these indicators, the ecological effects of the green spaces , and the spatial extent of these effects have been examined depending to the green space specifications. The results of this study will contribute the spatial planning studies.