Kentsel peyzaj tasarımında ahşap malzeme kullanımı
Usage of wooden materials in urban landscape design
  1. Tez No: 256256
  2. Yazar: FİLİZ ÇETİNKAYA KARAFAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT E. YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünya nüfusunun önemli bir bölümünün yaşamlarını sürdürdüğü kentsel mekanlar bünyelerinde bulundurdukları yapay ve doğal olan tüm elemanlarıyla bir bütün oluşturmaktadır. Bu bütünün işlevselliği ve estetiği bir arada bulundurması kentteki her objenin doğru tasarlanması, doğru malzemeden yapılması, doğru uygulanması ve doğru konumlandırılması ile mümkündür. Bu bağlamda doğal ve yapay tüm malzeme çeşitlerinin tanınması, kullanıların isteğine akılcıl bir cevap verme açısından oldukça yararlı olacaktır.Bu çalışmada, doğal bir malzeme olan ahşabın kentsel peyzaj tasarımındaki yeri incelenmiş, ahşap kullanımının faydaları ve kullanımındaki sorunlar irdelenmiş, buna bağlı olarak kentsel peyzaj tasarımı açısından alınması gerekli önlemler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The urban spaces, where the major part of the world population lives in, are constituted by artificial and natural elements. Combining the functionality and aesthetics within this constitution could only be achieved by designing, applying and locating the each object in the spaces correctly. Within this context; detecting the every type of natural and artificial material would be quite helpful for responding the requests of the users rationally.In this study; as a type of natural material, the place of wood in urban landscape design was analyzed, the benefits and the problems of using of wood in landscape architecture were examined and as a result; in terms of urban landscape design; the precautionary measures were defined.