Peyzaj planı oluşturulması bağlamında Finike - Kumluca kıyı bölgesinin değelendirilmesi
Evaluation of Finike - Kumluca coastal region in the context of developing a landscape plan
  1. Tez No: 256257
  2. Yazar: AHMET BENLİAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAŞAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Peyzaj Planlama, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi'nde ?Peyzajın değerinin artırılması, iyileştirilmesi veya oluşturulması için yapılan ileriye dönük esaslı eylem? olarak tanımlanmaktadır. Türkiye'deki planlama süreciyle entegrasyon hedef alınarak, ?Peyzaj Ekolojisi tabanlı Peyzaj Planı? yaklaşımı, doğal ve kültürel özellikleri bakımından önemli değerlere sahip Finike - Kumluca kıyı bölgesinde uygulanmıştır.Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) aracılığıyla gerçekleştirilen çalışmada, araştırma alanının mevcut yapısının envanteri çıkarılmış ve homojen ekolojik birimler olan ?Peyzaj Üniteleri? belirlenmiştir. Her bir ünite için gerçekleştirilen ayrıntılı analizler ve koruma - kullanım dengesini gözeten peyzaj planı ilke ve stratejileri ile kullanım tipleri belirlenmiştir. Peyzaj sınıfı ve peyzaj değişim analizleri gerçekleştirilerek belirlenen doğal ve kültürel peyzaj koruma alanları, uygunluk faktörleri temelinde irdelenerek bir ?Peyzaj Planı? oluşturulmuş ve alana ilişkin bazı öneriler getirilmiştir.Ülkemizdeki Peyzaj Planlama çalışmalarında kullanılabilecek öneri yöntem ile kentsel ve endüstriyel gelişmelerin etkisi ile oluşabilecek geri dönülmez zararlanmaların önüne geçilmesi ve sınırlı sayıdaki kaynakların optimum kullanımı sağlanmış olacaktır. Sonuç olarak, yöntemin uygulanması için yapılması gereken ülkesel ölçekteki çalışmalar sıralanmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Landscape Planning is described in The European Landscape Convention as ?strong forward-looking action to enhance, restore or create landscapes?. Landscape ecology based Landscape Plan approach, was used at Finike - Kumluca coastal area which has significant values because of its natural and cultural features.The study was conducted by using Geographic Information Systems (GIS). ?Landscape Units?, which are homogenious ecological units, were determined based on the inventory of present structure of study area. With detailed analysis for each unit, land use types were determined by means of landscape planning principles and strategies, aiming conservation ? utilization balance. Natural and cultual landscape conservation areas which were determined by landscape classification and landscape change analysis, were evaluated on the basis of suitability factors and a ?Landscape Plan? was constituted and some suggestions were developed for the area.With the suggested method that can be used in landscape planning studies in Turkey, prevention of ir-reversible damages by urban and industrial developments, and also optimum use of limited resources can be provided. Some recommendations fort he implementation of the method were given.