Bazı hayvan pancarı (Beta vulgaris L. ssp. crassa Mansf.) çeşitlerinin verim ve verim öğeleri bakımından karşılaştırılması
Comparision of yield and yield components in some fodder beet Beta vulgaris L. ssp. crassa Mansf.) varieties
  1. Tez No: 256270
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜLEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu araştırmada 2007 yılında Ankara ekolojik koşullarında 5 yemlik pancarının (Magnum, Kyros, Rota, Feldher, Amerilla Bures) verim ve verim öğelerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür.Tesadüf bloklarında deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulan araştırmada farklı pancar çeşitleri denenmiştir. Araştırmada yumru boyu, yumru çapı, yumru şekli, yaprak duruşu, kökün toprak üstünde kalan kısmı, dekara yaprak verimleri ve yumru verimleri incelenmiştir. En yüksek yumru verimi 4789 kg/da ile Rota çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine on yield and yield components of five fodder beet cultivars (Magnum, Kyros, Rota, Feldher, Amerilla Bures) in 2007 under Ankara conditions. The experiment was designed according to Randomized Complete Block experimental design with four replications.In these research; root lenght, root circumference, the position of leaves, shape of root, fresh leaf and root yield per decare were determined. The highest root yield was found on Rota varieties.