Ayaş-Kazan-Yenikent aarsında kalan bölgenin florası (Ankara-Türkiye)
Flora of the region between Ayaş-Kazan-Yenikent (Ankara-Turkey)
- Tez No: 256294
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KETENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Ankara'nın kuzeybatısında yer alan Ayaş, Kazan ilçeleri ve Sincan ilçesine bağlı Yenikent beldesi (Ankara) arasında kalan bölgenin florası araştırılmıştır. Temmuz 2007 ve Haziran 2009 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda yaklaşık 500 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin incelenmesi sonucunda, 37 familya, 149 cinse ait 61'i alttür ve 35'i varyete olmak üzere 268 takson tespit edilmiştir.Araştırma alanındaki en zengin familya Asteraceae ve en zengin cins Brassicaceae familyasından Alyssum olarak belirlenmiştir. Alandan toplanan türlerin 38'i endemiktir ve bunun bütün türlere oranı % 14,2'dir. Türlerin floristik bölgelere dağılımı ise; İran ? Turan %17,2; Akdeniz ve Doğu Akdeniz %5,2; Avrupa ? Sibirya ve Öksin %4,12; Çok Bölgeli veya Bilinmeyen %73,41.
Özet (Çeviri)
In this study, the flora of the area between Kazan, Ayaş and Yenikent was studied. About 400 plant samples were collected from the area between July 2007 ? June 2009. Identification of the plants revealed the presence of 268 taxa belonging to 149 genera in 37 families.The richest family and the richest genus of the research area were found as Asteraceae and Alyssum respectively. 31 species of the collected plants were endemic and its ratio to total is 14,2 %. The distribution of species according to the phytogeographical regions is as follows; Irano ? Turanian 17,2 %; Mediterranean and East Mediterranean 5,2 %; Euro ? Siberian and Euxine 4,12 %; Widespread or Unknown 73,41 %.