Ankara-Bolu-Zonguldak hattında yayılış gösteren Apodemus Kaup, 1829 (Mammalia: Rodentia) cinsinin morfolojik analizi
Morphological analysis of genus Apodemus Kaup, 1829 (Mammalia: Rodentia) distributed along Ankara-Bolu-Zonguldak line
- Tez No: 256293
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Ankara, Bolu, Zonguldak hattından örneklenen Apodemus cinsine ait 72 örneğin kafatası ve postları değerlendirildi. Diş, kafası ve post üzerinde yapılan analizler sonucunda bu cinse ait beş tür; Apodemus sylvaticus, A. uralensis, A. flavicollis, A. mystacinus, A. witherbyi tespit edildi. Bu türlerden A. flavicollis ve A. sylvaticus'un morfolojik açıdan büyük benzerlik gösterdiği belirlendi. A. mystacinus'un ise incelenen bu dört türe morfolojik açıdan en uzak olduğu tespit edildi. Morfometrik verilere göre oluşturulan filogenetik ağaçta A. mystacinus, A. uralensis ve A. flavicollis - A. sylvaticus olmak üzere üç küme oluştu. A. witherbyi ise A. flavicollis - A. sylvaticus kümesine yakın bir pozisyonda yer aldı.
Özet (Çeviri)
In this study, skulls and skins of 72 specimens which belong to the genus Apodemus collected from Ankara, Bolu and Zonguldak provinces have been examined. As a result of morphological analysis based on skull, dentition and skin, five Apodemus species were identified; Apodemus sylvaticus, A. uralensis, A. flavicollis, A. mystacinus, A. witherbyi. According to the morphological analysis A. flavicollis and A. sylvaticus were nearest each other. A. mystacinus was the most distinct species among examined species. UPGMA dendrogram divided Apodemus species into three subgroups; A. mystacinus, A. uralensis, A. flavicollis - A. sylvaticus. A witherbyi was closely related to A. flavicollis - A. sylvaticus subgroup.