Mikro frezelenme işleminde kesme parametrelerinin takım deformasyonu üzerindeki etkisisnin araştırılması
Investigation of effects of cutting parameters on tool deformation in micromilling process
  1. Tez No: 256320
  2. Yazar: AHMET SAMANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YÜRÜSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada AISI1045 malzeme TiAlN ve TiN kaplamalı mikro takımlarla işlenmiş ve mikro frezeleme sürecinde takımlarda meydana gelen deformasyon değerleri araştırılmıştır. Uygulanan parametreler sonrası AISI1045 malzeme üzerindeki yüzey pürüzlülük değeri MAHR-PERTHOMOTERR M2 cihazı ile ölçülmüştür. Yapılan çalışmada takımlar üzerine gelen yük etkileri neticesinde oluşan deformasyon değerleri temel üç kesme parametreleri (kesme hızı, ilerleme ve talaş derinliği) üzerinde durulmuştur. Çalışmada meydana gelen elastik deformasyon bir lazer ölçüm ünitesiyle tespit edilmiştir. Deneysel çalışmalar sonunda takımda meydana gelen elastik deformasyon artan ilerleme ve talaş derinliği ile orantılı arttığı görülmektedir. Bununla birlikte artan kesme hızıyla birlikte takımlarda meydana gelen deformasyon azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI material is worked with TiAlN and TiN planted micro tools, and tool deformation values resulting from the micromilling process are investigated. After parameters applied, surface roughness on AISI 1045 material is mesured with MAHR-PERTHOMOTER M2 device. The study is emphasized on basic three parameters (speed of cut, feed rate, depth of cut), which are load effects on tools causing deformations on materials. Experimental studies revealed that elastic deformations are directly proportional to feed rate and depth of cut. Study also revealed that, while cutting speed increases, the tool defornations decrases.