İlköğretim fen ve teknoloji dersinde kavram haritalarının kullanımı
Using of concept maps in primary science and technology lessons
  1. Tez No: 256321
  2. Yazar: NESLİHAN UTKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde, ilköğretim Fen ve Teknoloji dersinde kavram haritalarının etkin olarak kullanılıp kullanılmadığı üzerine anket çalışmalarına yer verilmiştir. İlk olarak öğrenci, öğretmen ve öğretmen adaylarıyla informal mülakat yapılarak mevcut durum hakkında bilgi toplanmıştır. Öğrenci ve öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda öğrencilerin, Fen ve Teknoloji eğitiminde hedeflenen davranışları kazanmada kavram haritası yönteminin ne kadar başarılı olduğunu araştırmak için öğrenci ve öğretmen yönelik anketler geliştirilmiştir. Hazırlanan anketler, Afyonkarahisar il merkezindeki 14 ilköğretim okulundaki 150 4. sınıf, 250 5. sınıf ve 250 6. sınıf öğrencisi ile 150 sınıf öğretmeni (4. ve 5. sınıfları okutan) ve Fen ve teknoloji dersi öğretmenine uygulanmıştır. Sonuç bölümünde ise, öğrenci ve öğretmenlerin fen eğitiminde kavram haritalarının gerekliliğine inandıkları, kullanmaktan hoşlandıkları ancak, uygulamada zorlandıkları görülmüştür. Sonuç ve tartışmaların ardından bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the results of questionnaires about how effectively concept mapping is used in Science and Technology Lessons in elementary and secondary schools were discussed. First, students and teachers teachers were asked informally to get some information about the related topic. According to information from students and teachers the questionnaires were prepared to know that how effective is the concept mapping method in Science and Technology Lessons. The questionnaires were applied to 150 students at 4th grade, 250 students at 5th grade, 250 students at 6th grade and 150 elementary school teachers. The result of questionnaires was transmitted into the tables. Lastly, it was passed into the outcome sections after analyzing these tables as detailed. In the conclusion sections, it was seem that students and teachers believe that using concept mapping is useful and despite the fact that they like using concept mapping they have some difficulties in applying concept mapping. Lastly, the results are discussed and some suggestions were given.