Denizlerde petrol çıkarmada kullanılan bağlantıdaki dişlerin incelenmesi
The analysis of theraded connections which used in oil drilling in naval applications
  1. Tez No: 256319
  2. Yazar: DUDU MERTGENÇ YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ÖNDER ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Petrol çıkarma sistemlerinde kullanılan bağlantılar denizcilik endüstrisinde kullanıldığı gibi doğalgaz çıkarma borularında da kullanılmaktadır. Çekilme işlemi altında iç basınç ve aşırı yüklemelerin tasarımında kullanılan bağlantıların birbirlerine olan etkileri sürekli olarak değişmektedir. Bu değişimlerin etkisi optimum şartlar sağlandığında daha güvenli bir hale gelmektedir.Bu çalışmada, farklı yük ve derinliklerde bulunan bağlantılar sonlu elemanlar modeliyle incelenmiş ve çözümler elde edilmiştir. Çalışmada nümerik modelleme için ANSYS sonlu elemanlar yazılımı kullanılmıştır. Problem iki boyutlu eksenel simetrik olarak modellenmiştir. Modellemede iki boyutlu izoparametrik elemanlar kullanılmış ve farklı derinlikler için çözümler yapılmıştır. Çözümler sonucunda bağlantıdaki kritik noktalar Von-Mises hasar kriterine göre belirlenmiştir. Bununla birlikte vida dişleri arasındaki temas durumu, sürtünme gerilmeleri, temas basınç değişimleri de elde edilen sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The connections in drill oil systems are also used in naval industry and pipe systems of naturel gas. The effect of joints to each other which are used in design internal pressure and overload change continously during. The effects of these changes become safer when optimal conditions are reached.In this search, the connections under different loads and depths have been studied by using finite elements analysis (FEA) and solutions have been obtained. In this study the ANSYS finite elements software has been used for numeric modeling. The problem has been modeled in a two dimansional axis-symmetric manner. While doing modeling two dimensional izoparametric elements have been used and solutions obtained for different depths. As a result of these solutions, the critical points in connection were defined by means of Von-Mises damage criteria. In addition to this, the touch condition between the threads, frictional stress and pressure changes in touch conditions are among the results which have been obtained.