Ayaş ve kuzeyinin (Ankara) jeolojik ve petrografik incelenmesi
The definition of the geological and petrographical properties of Ayaş and its northern zone
  1. Tez No: 256376
  2. Yazar: DEVRİM GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Ankara KB'sında, Galatya Volkanik Provensinin (GVP) en güney ucunda yer alan, Ayaş bölgesindeki, kayaçların jeolojik mineralojik-petrografik özellikleri incelenmiştir. Çalışılan bölgede Permo-Triyas yaşlı metamorfikleri ile başlayan birimlerin üzerine açısal uyumsuzlukla Jura-Kratase yaşlı, yarı pelajik pembe, krem beyaz renkli kireçtaşları gelir. Bunların üzerinde ise yine uyumsuzlukla Alt?Orta Miyosen yaşlı gölsel ortamda çökelmiş olan kumlu kireçtaşları ve onlarla eş yaşlı volkanikler yer alır. Bu volkanizmalara ait bazaltlar, göstermiş oldukları yapısal ve mineralojik farklılıklar nedeni ile spilitik bazalt ve olivinli-piroksenli bazalt olarak sınıflandırılmıştır. En üstteki alüvyonların hemen altında ise Üst Miyosen killi, kumlu, kireçtaşları ve onların içerisinde jipsli alanlar bulunmaktadır.Ayrıca volkaniklerin tüfleri içerisinde rastlanılan opalli seviyeler yoğun bir silisleşme olduğunun göstergesidir. Buradaki volkaniklerin tüfleri içerisinde bulunan farklı renklerdeki opallerin süs taşı olarak değerlendirebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mineralogical-petrographical and geochemical characteristics of the volcanic rocks of Ayaş region, located in NW of the city of Ankara, in Galatean Volcanic Province were determined. This area start with Permian-Triassic aged metamorfites. Jura-Cretaceous aged white and pink colored semipelajik cherty limestones overlies these units unconformably. Lower-middle Miocene aged unconformably precipitated in the lake and ıt has the same age with volcanics. The structural and mineralogical differences of the basalts which belong to these volcanisms were determined. This basalts classified as spilite basalts and olivine- pyroxene basalts The alluvions is at the top and the Upper Miocene aged lies below them and has a horizantal layering. This formation consists of clayey, sandy limestone and marn, and also gyps.Opals present in the tuffs of the volcaics are the evidence of intence siliceous process . These opals have the potantial to be used as gemstone.