Ganoderma lucidum üretiminde inokulum büyüklüğünün meyve oluşturma hızına ve ürün miktarına etkisi
The effect of importance of inoculum to speed of fructification and amount of product in production of Ganoderma lucidum
  1. Tez No: 256377
  2. Yazar: GÜMÜŞ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de farklı bölgelerden izole edilen Ganoderma sp suşlarının ve ticari olarak kullanılan standart Ganoderma lucidum'un üretiminde, inokulum büyüklüğünün, misel gelişim hızlarına ve ürün miktarına etkisinin araştırılması hedeflenmiştir.Bu amaçla, Samandağ, Ziraat, Levent, Bandırma ve Rektörlük olarak adlandırılan Ganoderma sp. suşlarına ve ticari olarak kullanılan standart Ganoderma lucidum'a ait misel ölçüm ortalamaları alınmış ve bu suşlara ait ürünler toplanarak biyolojik verimlilik hesaplanmıştır.Yapılan ölçümlerde, 28.11.2008 tarihinde inoküle edilen Samandağ, Ziraat ve Rektörlük suşlarına ait biyolojik verimlilik ve misel ölçüm ortalamaları sırasıyla (%5,97 ve 60 torbada 10,32 cm), (% 5,95 ve 60 torbada 10,57 cm) ve (% 4,75 ve 29 torbada 9,58 cm) olarak bulunmuştur. Bandırma, Levent, standart Ganoderma lucidum ve Rektörlük suşlarına ait biyolojik verimlilik toplu olarak alınmıştır ve % 6'dır. Bu suşlara ait misel ölçüm ortalamaları sırasıyla, 43 torbada 16,53 cm; 33 torbada 10,72 cm; 37 torbada 9,18 cm ve 18 torbada 7,05 cm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed that, investigate of the effect of importance of inoculum to speed of development of micelium and amount of product in production of the isolated of Ganoderma strains at different region of Turkey and standard Ganoderma lucidum that producted as commercial.For this aim; taken measure averages of micelium relating to strains that the named of Samandağ, Ziraat, Levent, Bandırma and Rektörlük of Ganoderma strain and standard Ganoderma lucidum and harvested the product and accounted biological efficiency of these strains.Consequently, biological efficiency and measure average of micelium are relating to Samandağ, Ziraat ve Rektörlük strains that were inoculated at 28 of November in 2008, (5,97 % and 10,32 cm in 60 bags), (5,95 % and 10,57 cm in 60 bags) and (4,75 % and 9,58 cm in 29 bags), respectively. The biological efficiency relating to Bandırma, Levent, standard Ganoderma lucidum and Rektörlük strains were taken altogether, and is 6 %. The measure average of micelium relating to these strains are found that 16,53 cm in 43 bags; 10,72 cm in 33 bags; 9,18 cm in 37 bags and 7,05 cm in 18 bags.