Trichoderma spp.'e etkili antibiyotik üreten bacillus spp. suşlarının saptanması ve bunların ganoderma lucidum misel kültürlerinde in situ kullanılma olanaklarının araştırılması
Determination strains of Bacillus spp. which produces an effective antibiotic against Trichoderma spp. and investigation of the opportunity to be in situ of these strains at micelle culture of Ganoderma lucidum
  1. Tez No: 256378
  2. Yazar: NERİMAN GÖĞÜSGEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Ganoderma lucidum gibi endüstriyel mantarların ticari üretiminde büyük bir sorun teşkil eden besin ortakçısı Trichoderma sp. mantarına karşı Bacillus sp. bakterisinin biyokontrol ajan olarak kullanılmasıyla problemin çözümü amaçlanmaktadır.Bu amaçla; doğal ortamlardan 72 tane Bacillus sp. suşları izole edilmiştir ve bu suşlardan Trichoderma sp.'e karşı antifungal aktiviteye sahip olanlar tespit edilmiştir. Bu suşların Trichoderma sp. gelişimini inhibe ederken Ganoderma lucidum miseli üzerinde olumsuz etki göstermemesine önem verilmiştir. Sonuç olarak, test edilen Bacillus sp. suşlarının arasında çeşitli düzeyde etkin olanlar tespit edilmiş ve bunlar arasında en yüksek düzeyde aktivite gösteren suşlar daha sonraki çalışmalarda Ganoderma lucidum miseline karşı uygunluk yönünden araştırılmıştır. Amacımıza uygun 8 tane Bacillus sp. izolatı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this study, agent of biological control by bacterium of Bacillus sp. against for solution of the matter is sharecropper f ungus of Trichoderma sp. that is a major problem in the commercial production of industrial fungi were intended.For this purpose, strains of 72 Bacillus sp. were isolated from nature environment were isolated and these strains who have been antifungal activity against Trichoderma sp. were identified. While inhibits the development of Trichoderma sp. this strains on the micelle of Ganoderma lucidum does not show a negative activity were commited.As a result, among tested strains of Bacillus sp. have been identified active strains at various levels and some strains have the highest level have been investigated in terms of convenience micelle of Ganoderma lucidum at the subsequent studies. Accordince with our aim isolates of 8 Bacillus sp. were found.