Ganoderma lucidum ile lakkaz üretimi ve boya renk giderimi
Laccase production and dye decolorization by Ganoderma lucidum
  1. Tez No: 390628
  2. Yazar: SİNEM ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZFER YEŞİLADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Biyoteknolojik uygulamalar için farklı beyaz çürükçüllerle yüksek düzeyde enzim üretimi önemlidir. Bu çalışmada bir beyaz çürükçül fungus olan Ganoderma lucidum kullanılmıştır. Öncelikle yeni izole edilmiş olan G. lucidum lakkaz subsratı olarak 2,2'-Azino-bis(3-etilbenztiazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) içeren Sabouroud dekstroz agarda üretilmiştir. ABTS'nin oksidasyon zonu bu fungusta lakkaz (EC 1.10.3.2) varlığını göstermiştir. Daha sonra bu fungusun lakkaz üretim yeteneği farklı üretim ortamlarında tekrarlı kesikli koşullarda araştırılmıştır. Melas ortamı lakkaz üretimi için en etkili üreme ortamı olarak saptanmıştır. Bu nedenle, melas ortamı lakkaz üretim ortamı olarak tercih edilmiş ve çeşitli indükleyicilerin (bakır, ABTS ve 2,5-ksilidin) bu fungusun lakkaz üretim verimine etkisi test edilmiştir. Bakır eklenmesi lakkaz üretimini indüklemiş ve 5mM bakır içeren melas ortamında 9.58 U/mL lakkaz aktivitesi elde edilmiştir. Diğer iki indükleyicinin (ABTS ve 2,5-ksilidin) bu fungusun lakkaz üretimine etkisi olmamıştır. Bakır, ABTS ve ayrıca 2,5-ksilidin+ bakır, G.lucidum'un lakkaz üretim aktivitesine sinerjistik etki yapmıştır. Zimogram tek bir bakır aktivite bandı göstermiştir. Bu fungusun, çeşitli boyar maddelerin renk giderim aktivitesi de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The production of high amount of laccase (EC 1.10.3.2) enzyme by different white rot fungi are very important for biotechnological applications. In this study, white rot fungus Ganoderma lucidum was used. First of all, this newly isolated G. lucidum was incubated on Sabouraud dextrose agar containing 2,2'-Azino-bis(3-ethylbenzathiozaline-6-sulphonic acid) (ABTS) as a laccase substrate to detect the possible laccase activity of this strain. The oxidation zone of ABTS showed the presence of laccase enzyme in this fungus. Then, laccase production ability of this fungus was investigated at different growth media under repeated bach conditions. Molasses medium was determined as the most effective growth medium for laccase production. Therefore, molasses medium was preferred as a laccase production medium and the effect of various inducers (copper, ABTS and 2,5-xylidine) on laccase production efficiency of this fungus was tested. Addition of copper induced the laccase production and 9.58 U/mL laccase activity was detected in molasses medium containing 5mM copper. The other two inducers (ABTS and 2,5-xylidine) had no effect on laccase production of this fungus. The possible synergistic effect of copper and ABTS, and also copper and 2,5-xylidine was also tested. Copper+2,5-xylidine exhibited a synergistic effect on laccase production activity of G. lucidum. Zymogram analysis showed only one band of laccase activity. The dye decolorization activity of this fungus against various reactive dyes was also investigated.