Maden ocakları açılırken alınması gereken izinler ve Yılankale (Ceyhan) taş ocaklarındaki uygulama
Permissions to be taken when a mine is to open and an application example in Yılankale (Ceyhan) stone quarry
- Tez No: 256379
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR.DR. NİL YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, Adana ili Ceyhan ilçesi Yılankale mevkiinde bulunan çok sayıda taş ocakları ve kırma eleme tesisleri gibi II. Sınıf Gayri Sıhhi Müesseseler sınıfında değerlendirilen taş ocaklarının ve tesislerin işletmeye açılmalarından önce alınması gereken izinler, son yıllarda ard arda yayınlanan yönetmelikler ışığında ayrıntılı olarak incelenmiştir. Gerek şahıs arazisi, gerekse Milli Emlak ve Orman arazilerinde açılacak II. Grup maden sahalarının faaliyetleri sırasında ortaya çıkacak çevre ve insan sağlığı yönünden risk oluşturacak sorunları önceden tahmin ederek, muhtemel eylem planları yapmak, çıkarılan yönetmeliklerle zorunlu hale getirilmiştir. Bir kaç yıl önce ÇED veya ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR belgesi alınarak işletmeye başlanabilirken günümüzde işletmenin sonunda ruhsat sahasının rehabilite yapılarak doğaya nasıl iade edileceği uzman kişilerce hazırlanan planlarda belirtilerek, yerinde yapılan inceleme ve kontrollerden sonra Valilik makamınca verilen İş Yeri Açma (GSM) ruhsatı ile mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, permissions that are previously to be taken in the operation of Stone querries and institutions which are under consideration of II. Class Insalubrious Institutions such as a great many stone querry and minaral extraction and elimination institution around Yılankale -near Ceyhan in Adana province- are elaborately examined in the light of legislations successively issued in recent years. By envisaging problems which may pose risk to human health and environment in the course of the operations of II. Class Mining Areas to be opened in both individual premises and National Land Estate and Forestry Lands, making up prospective action plans have been made to be mandatory by the legislations issued.A few years ago, it was possible to start operation just after taking the certificate of EEE or the certificate of ?EEE IS NOT MANDATORY?; however, today, it should be stated in the plans prepared by experts on the subject of how the recycling process of the registration area after rehabilitation at the end of operation shall be, and so, starting operation is possible with the certificate of GSM ? opening a place of work- given by Governor?s Office after examinations and investigations in the area.