Aşağı Seyhan ovasının geçmişten günümüze arazi kullanımındaki değişiminin, coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama ile belirlenmesi
Lower Seyhan plain today past land use changes in the geographic information systems and remote sensing with determination
  1. Tez No: 256422
  2. Yazar: ZEKİ SEYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Aşağı Seyhan Ovasına ait farklı tarihlerde algılanmış uzaktan algılama görüntüleri eğitimli sınıflama tekniği uygulanarak sınıflandırılmış ve farklı tarihlerdeki arazi örtüsü ve bitki yoğunluğu ortaya konulmuştur. Çalışmanın son aşamasında ise, uzaktan algılanmış veriler ile çalışma alanında geçmişte elde edilen araştırma verileri birlikte değerlendirilerek, arazi kullanım durumundaki değişim saptanmaya çalışılmıştır.Yapılan çalışma ile yerleşim alanları, tarım alanlarında ürün desenindeki ve kıyı arazi kullanımındaki değişimler Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama teknikleri kullanılarak incelenmiştir.Kıyı kumullarında, tarıma açma ve orman oluşturulması nedeniyle alansal bir azalma olduğu, bunun yanında, Aşağı Seyhan Ovasında (ASO) sulama ile sosyo-ekonomik ve kültürel gelişme hızlandığından, ürün deseninde değişikliklerin oluştuğu saptanmıştır. ASO'daki ürün deseni içinde, öngörülen yonca ekimi % 20 olarak önerilmesine karşın, bölgede hayvancılığın gelişememesi nedeniyle yem bitkileri üretiminde öngörülen orana ulaşılamamıştır. ASO gibi geniş alana sahip ovalarda arazi kullanımındaki değişimin proje aşamasında öngörüldüğü gibi gerçekleşmediği, bunun nedeninin ise tarımsal desteklemeler, iç göç, kültürel gelişme vb. etkenlere dayandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
LANDSAT images of different dates were supervised and interpreted for plant/crop cover and intensity. Earlier studies were compared to the contemporary for the final evaluation of historical land use changes.Remote sensing and Geographical Information System Technologies were used in order to determine the land use changes in the settlement and cultivated areas as well as the coastal land strip.A shift to agriculture and reforestation was determined especially on the sand dunes of the coastal strip seeking income generation as well as mitigating wind erosion, whereas the increased trend of irrigation, has been bound to socio-economic trends and cultural changes causing the shifts in the crop patterns in the Lower Seyhan Plain (LSP). Despite the foreseen target in allocating 20 % of the land of the LSP to animal fodder, the unexpected decrease in the projected animal husbandry, has been the main cause in the failure in reaching the foreseen 20 % land allocation to fodder production together with all the other shifts in the projected development of land use, which were due to the lack in subsidies, inceased internal migration and cultural changes