Likenlerin Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi bazaltik kayaç eserler üzerindeki ayrışmaya/bozunmaya etkisi
The effect of lichens to basaltic rock artefacts weathering/altering in Karatepe Aslantaş Open Air Museum
  1. Tez No: 256423
  2. Yazar: TEBHİDE ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesinde eser yapımında kullanılmış bazalt taşlar üzerinde gelişmiş olan likenlerin türlerini tanımlayarak, kayaçlarda oluşan bozunuma etkilerini belirlemektir. Ülkemizin önemli bir arkeolojik zenginliğe sahip olduğu göz önüne alındığında bu bozunumun önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Buna karşın arkeolojik eserler üzerinde yer alan likenlerin türleri ve ayrışma etkileri yeterince çalışılmamıştır. Söz konusu çalışma ile Karatepe Aslantaş Hitit Arkeolojik alanında yer alan Bazaltik eserler üzerinde yer alan likenlerin türleri teşhis edilerek ayrışma etkileri saptanmıştır. Mineralojik ve mikromorfolojik çalışmalar bazaltlarda ikincil bir mineral oluşumu olan vavelit gelişimini saptamıştır. Bu da Karatepe bazaltlarında ayrışmanın başladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the lichen species developed on basaltic artifacts in Karate Aslantaş Open Air Museum along with weathering effects of lichens. When Turkey's richness in archeology is taken into account the importance of this alteration becomes more crucial. However, studies on weathering effect of lichens on archeological artifacts are not studied sufficiently. This study outlines the lichen species and their effects on weathering in Karatepe Aslantaş Open Air Museum. The mineralogical and micromorphological analyses revealed a secondary whewellite formation on basaltic rocks. This revealed that initial weathering processes started on basalts of Karatepe.